Unyveta

Roč. 1996, evid. číslo 66/25

 

Ryzka Unyveta se narodila 10. dubna 1996 u chovatele Jaroslava Kuželky. Do Stáje Václav přijela jako dvouletá v roce 1998 a spolu s dalšími hříbaty od pana Kuželky byla ustájena ve volném boxe. V roce 1999 složila Výkonnostní zkoušky klisen a byla zařazena do skokového sportu. Zúčastnila se několika parkurových závodů do stupně obtížnosti ZL, ale výrazněji se neprosadila. Poté byla pokročilejšími jezdci využívána jako provozní a oddílový kůň. Klisna byla spíše temperamentnější, reagovala dobře na pobídky, měla příjemné chody a byla celkově ochotná a pracovitá. Několik let byla v pronájmu Kláry Daňkové, s níž se účastnila neoficiálních drezurních závodů do stupně obtížnosti S. Zdá se, že tato disciplína klisně vyhovovala mnohem lépe, neboť v Beskydském drezurním poháru se v hlavních soutěžích pravidelně umisťovala na předních pozicích. Nyní je využívána členy oddílu.

 

  

 

Rodokmen

 

Unyvetin otec Watergatte se narodil v roce 1983 v SRN. Je příslušníkem westfálské plemenné knihy. Je to velmi ušlechtilý hřebec dobrého exteriéru, na potomstvo spolehlivě předává svůj solidní zevnějšek a sportovní vlohy. Ve sportu nikdy nebyl testován. Do plemenné knihy bylo po něm zapsáno zatím 65 klisen, z toho 41 do oddílu HPK (Hlavní plemenná kniha). Do zemského chovu zařadil dva syny: prvním je 2711 Watergatte nemochovický, druhým 638 Wald. Watergatte je velice úspěšný v produkci sportovních koní. V roce 2001 bylo v přehledu ČJF evidováno 46 sportujících potomků s maximální výkonností stupně ST. Watergatte byl jedním z posledních hřebců zakoupených státním plemenářským podnikem pro naše hřebčince. Po dovozu v roce 1990 působil v hřebčinci Tlumačov. Od roku 1991 působil na různých stanicích na Moravě. Otec Watergattea Watzmann patří do hannoverské linie Detektiv - Duellant. Produkoval především výborné skokové koně a dal 19 plemeníků. Jeho nejúspěšnějším synem je bezpochyby Walzerkönig, olympijský vítěz ze Soulu.

 

Plemenný hřebec 2293 Kontur se narodil hannoverské klisně Dolly (kombinace linií D-Detektiv a S-Semper Idem), dovezené z bývalé NDR březí po Komparse. Plemenný hřebec hannoverského původu, tmavý hnědák Kordon, se narodil v roce 1955 v německém Warnitzu u Schwerinu. Jeho chovatel Wilhelm Bonqarts jej nechal zapsat do meklenburské plemenné knihy. Kordonův otec patřil do hannoverské linie Koerling.