Leonard

Roč. 2006, evid. číslo 79/39

 

Líbivý valach Leonard pochází z chovu Václava Drábika. Narodil se 21. května 2006 jako ryzáček, ale postupně vyběluje. Prošel základním výcvikem a nyní je využíván svou ošetřovatelkou k lehčímu ježdění.

 

  

 

Rodokmen

 

Otcem Leonarda je Corrado II, který v roce 1996 zvítězil dvakrát ze dvou startů v soutěžích mladých koní ve své kategorii, v roce 1997 zvítězil v kategorii stupně L. Bohužel těžké zranění předčasně ukončilo jeho sportovní kariéru. V chovu působil od roku 1995. Jeho chovná hodnota byla v roce 2003 ohodnocena vysokou známkou 133 bodů (84%). K jeho nejlepším potomkům ve sportu nejvyššího stupně obtížnosti patří Caprice, Cinnamon, Callini a Latonka.

 

Otcem Corrada II je proslulý Cor de la Bryere, syn famózního plnokrevného hřebce Rantzau, vedoucího plemeníka drezurních, skokových i military koní ve Francii v letech 1971 až 1973. Cor de la Bryere byl importován z Francie do Holštýnska. Po körungu byl umístěn na renomovanou stanici v Siethwende, kde působil v letech 1971-1984, poté rok působil ve známém hřebčíně Zangersheide. V roce 1986 se vrátil do Holštýnska a v roce 1998 zde oslavil své 30. narozeniny. Již z prvního ročníku Cor de la Bryera byli körováni čtyři hřebci, kteří dali odborné veřejnosti jasně najevo, že se v Holštýnsku rozvíjí nová linie. Corde předával svému potomstvu především úžasnou techniku nohou a výborný skokový styl. Dal mnoho vynikajících sportovních koní, především skokových, a založil hřebčí linii, která je srovnatelná pouze s liniemi plemeníků Ladykiller xx a Ramiro. Úspěchy sklízelo především jeho spojení s klisnami starých holštýnských kmenů. S klisnou Tabelle dali holštýnskému chovu nevídanou sérii hřebců Calypso I-V, Calando I-V a Caletto I-III. Celkem dal Cor de la Bryere 50 körovaných synů a přes 60 státem prémiovaných klisen. Ze 653 potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo 152 v parkurech stupně T, což je 23,3 %.

 

Corradův mateřský otec Capitol I se stal absolutním fenoménem. V prvních letech se zdálo, že se v chovu neprosadí, protože bylo těžké mu vybrat správnou partnerku. Jeho potomci byli často příliš těžcí, někteří tak řečeno těžkopádní a líní. Svaz chovatelů holštýnských koní, s ohledem na zachování Cottage Sonovy linie (Capitol I je pravnukem Cottage Sona), zavedl celou řadu podmínek, které musela klisna připuštěná Capitolem I splňovat (dostatek plnokrevné krve apod.). Na první pohled těžko pochopitelné podmínky však přinesly ovoce. Díky početným körovaným synům Capitola I se dědictví po Cottage Sonovi rozrostlo a vytvořilo širokou základnu, takže není třeba se strachovat o vymizení této linie. Capitol I dal mnoho vynikajících mezinárodních skokanů a účastníků olympiády, k nejlepším patří Carthago, Cassini I, Cento, Capriol, Cantini, Carolus II, Cardento, Cartier II.

 

Leonardova matka Lindura pochází z novojičínského chovu a dosáhla sportovní výkonnosti ST ve skoku. Její praděd, světoznámý hřebec Duellant, je synem Dolmana, jehož otec Detektiv je zakladatelem jedné z nejstarších hannoverských linií. Duellant byl původně přidán jako přívažek při výměně tenkrát ceněného plemeníka Anselmo na stanici v Landesbrücku. Přes skvělý výraz a enormní mechaniku klusového pohybu byl Duellant přece jen příliš robustní. Pod sedlem i v zápřahu se vyznačoval velkou poslušností a oddaností, i když byl ve vyšším věku poněkud nervózní. Ze sportovního hlediska byl absolutně špičkovým plemeníkem. K jeho nejznámějším potomkům patří především Dux, Mitsouko a Doublette. Duellant ovlivnil téměř všechny německé chovy. Německý teplokrevník Duramus II dosáhl sportovní výkonnosti ST ve skokových soutěžích.