Libra

Roč. 2005, evid. číslo 66/311

 

Ryzka Libra pochází z chovu Václava Drábika. Narodila se 7. května 2005 jako první hříbě klisny Laury. Jako tříletá odjela do Komorní Lhotky k manželům Bosákovým, kteří klisnu obsedli a po čase i odkoupili. Se svou novou majitelkou Jiřinou Bosákovou se v rámci finále Moravského šampionátu mladých koní 2009 umístila na výtečném 2. místě, přičemž v rámci plemenné knihy CS byla Svazem chovatelů slovenského teplokrevníka oceněna prvenstvím. Libra je trošičku svéhlavá, nicméně talentovaná klisna, která má výborné předpoklady do skokového sportu. V roce 2012 byla prodána do Ameriky.

 

  

  

 

Rodokmen

 

Otcem Libry je Corrado II, který v roce 1996 zvítězil dvakrát ze dvou startů v soutěžích mladých koní ve své kategorii, v roce 1997 zvítězil v kategorii stupně L. Bohužel těžké zranění předčasně ukončilo jeho sportovní kariéru. V chovu působil od roku 1995. Jeho chovná hodnota byla v roce 2003 ohodnocena vysokou známkou 133 bodů (84%). K jeho nejlepším potomkům ve sportu nejvyššího stupně obtížnosti patří Caprice, Cinnamon, Callini a Latonka. Otcem Corrada II je proslulý Cor de la Bryere, syn famózního plnokrevného hřebce Rantzau, vedoucího plemeníka drezurních, skokových i military koní ve Francii v letech 1971 až 1973. Cor de la Bryere byl importován z Francie do Holštýnska. Po körungu byl umístěn na renomovanou stanici v Siethwende, kde působil v letech 1971-1984, poté rok působil ve známém hřebčíně Zangersheide. V roce 1986 se vrátil do Holštýnska a v roce 1998 zde oslavil své 30. narozeniny. Již z prvního ročníku Cor de la Bryera byli körováni čtyři hřebci, kteří dali odborné veřejnosti jasně najevo, že se v Holštýnsku rozvíjí nová linie. Corde předával svému potomstvu především úžasnou techniku nohou a výborný skokový styl. Dal mnoho vynikajících sportovních koní, především skokových, a založil hřebčí linii, která je srovnatelná pouze s liniemi plemeníků Ladykiller xx a Ramiro. Úspěchy sklízelo především jeho spojení s klisnami starých holštýnských kmenů. S klisnou Tabelle dali holštýnskému chovu nevídanou sérii hřebců Calypso I-V, Calando I-V a Caletto I-III. Celkem dal Cor de la Bryere 50 körovaných synů a přes 60 státem prémiovaných klisen. Ze 653 potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo 152 v parkurech stupně T, což je 23,3 %.

 

Corradův mateřský otec Capitol I se stal absolutním fenoménem. V prvních letech se zdálo, že se v chovu neprosadí, protože bylo těžké mu vybrat správnou partnerku. Jeho potomci byli často příliš těžcí, někteří tak řečeno těžkopádní a líní. Svaz chovatelů holštýnských koní, s ohledem na zachování Cottage Sonovy linie (Capitol I je pravnukem Cottage Sona), zavedl celou řadu podmínek, které musela klisna připuštěná Capitolem I splňovat (dostatek plnokrevné krve apod.). Na první pohled těžko pochopitelné podmínky však přinesly ovoce. Díky početným körovaným synům Capitola I se dědictví po Cottage Sonovi rozrostlo a vytvořilo širokou základnu, takže není třeba se strachovat o vymizení této linie. Capitol I dal mnoho vynikajících mezinárodních skokanů a účastníků olympiády, k nejlepším patří Carthago, Cassini I, Cento, Capriol, Cantini, Carolus II, Cardento, Cartier II.

 

Známý plemeník Papillion absolvoval dlouhou a velmi úspěšnou sportovní kariéru. Na nejvyšším stupni obtížnosti se 11x umístil do 4. místa. V letech 1990 až 1995 úspěšně startoval na CSI Arnhem, Geesteren, Maastricht, Brusel a dalších. Vynikal především skokovým projevem, výborným charakterem, tvrdostí a spolehlivostí. Do chovu byl zařazen v roce 1997 v Národním hřebčíně Topolčianky. V chovu v České republice působil v roce 2000. Otcem Papilliona je chovatelská legenda Pilot. Byl nejmladším milionářem (podle peněz vyhraných svými potomky) mezi německými hřebci. Proslul především jako přenašeč výrazných skokových schopností a výborné mechaniky pohybu. Vyprodukoval mnoho sportovních koní světového formátu, např. světový šampión 1994 a 1998 Priamos. Pilot se stabilně pohybuje v čele světového žebříčku plemeníků, v roce 1999 figuroval na čtvrtém místě. Dal mnoho plemenných hřebců, kteří dále přenášejí výrazné skokové vlohy. Mezi nejvýznamnější patří Pit I, Pluspunkt (pravý bratr Priamose), Phantom, Pinocchio, Paroli, Pablo. Matka Papilliona Finett je dcerou velmi dobrého plemeníka Firn a vnučkou vynikajícího hřebce Fesch. Matka, státem prémiovaná klisna Fee, je po hřebci Fernando. Tato rodina vyprodukovala mnoho výborných koní a chovných klisen. Klisna Finett dala rovněž hřebce Experte, Lucullus a především pravého bratra hřebce Papillion, o rok staršího valacha Pirol S.V.H., který s L. McNaught-Mándli sklízel nejvyšší úspěchy a byl v období 1990 až 1995 hodnocen jako desátý nejlepší kůň na světě.

 

Vraník Cattaro se narodil v roce 1977 v Holštýnsku. Do Česka byl dovezen v roce 1990 s vyskákanou výkonností stupně T. Byl prvním hřebcem z linie Cor de la Bryere importovaným do naší země. Svou kariéru plemeníka započal v Karviné. V roce 1991 působil ve šlechtitelském chovu Nový Jičín, v letech 1992-1999 v moravském zemském chovu. Cattaro byl hřebec hrubého exteriéru s těžší hlavou. Tuto svoji vlastnost přenášel na potomstvo. Do zemského chovu zařadil dva syny: 2620 Cattaro Libie a 2667 Chazar, který je dosud využíván. Kromě toho bylo zařazeno do chovu 73 jeho dcer. Potomci dědili hrubý exteriér, což snižovalo u chovatelů hřebcovu oblibu. Jeho skokové schopnosti však byly vynikající. Mezi sportovně významné potomky patří např. klisna Lipka Uniren, dosud úspěšná ve skokových soutěžích. Cattaro vnášel do našeho chovu především dobrou skokovou potenci a dobrý charakter.

 

V žilách Libry koluje také krev proslulého arabského bělouše Shagya XV-6, pozdějšího albertovského pepiniera Sahib-A. Tento hřebec se narodil 30.9. 1954 v Albertovci z východopruské matky 243 Babočka, kořistní klisny pocházející ze stavu Vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Na začátku své kariéry byl zařazen v hřebčinci Šamorín, odtud byl získán Státním statkem Ahníkov. Ten byl sloučen s Hřebčínem Mimoň, do kterého se díky tomu tento plemeník v roce 1965 stěhoval. Působil tu až do roku 1975 a za celé toto období připustil 467 klisen. Během připouštěcí sezony 1969 byl využíván v Albertovci pod jménem Sahib. Do chovu po něm byli zařazeni dva vynikající synové: bělouš Sahib-5 (Sahib I) a hnědák Sahib-6. Z mimoňského chovu bylo zařazeno celkem 9 plemeníků, označovaných jako Shagyové mimoňští. Sahib se stal pilířem v chovu sportovních koní v rámci České republiky.