Uniqa

Roč. 2004, evid. číslo 66/244

 

Hnědka Uniqa pochází z chovu Václava Drábika. Narodila se 6. května 2004 jako první hříbě ryzky Unyvety. Spolu s Jiřinou Bosákovou absolvovala roku 2007 výkonnostní zkoušky klisen. Mladou hnědku si po zkouškách odvezli manželé Bosákovi do své stáje v Komorní Lhotce. V roce 2008 se v rámci Moravského šampionátu mladých koní úspěšně účastnila soutěží stupně Z a ZL pro čtyřleté koně a probojovala se dokonce až do zářijového opavského finále. V sezoně 2009 pokračovala v účasti na Šampionátu mladých koní v kategorii L pro pětileté koně. Uniqa je krásná klisna s nádhernými chody. Na ošetřování je hodná a bezproblémová, vyžaduje však klidný přístup.

 

  

 

Rodokmen

 

Tmavý hnědák Silvio II se narodil v roce 1990. Ve výkonnostních zkouškách se umístil na třetím místě mezi 34 účastníky se 130,82 bodů. Ve skokovém indexu obdržel skvělých 151 bodů, jeho jezditelnost byla ohodnocena 104,5 bodů. Jeho slibně začínající sportovní kariéru pod Ulrichem Kirchhofem ukončilo ve věku šesti let zranění a byl zařazen do chovu. V Čechách působil v letech 2002-2003. Silvio II je typem moderního, velmi ušlechtilého a souladného hřebce vynikajícího exteriéru s velmi dobrou mechanikou pohybu a mimořádnými skokovými schopnostmi s nevídaným stylem skoku. Jeho otec Sandro Z byl jedním z prvních plemeníků, kteří byli testováni v mezinárodním sportu. Jeho jezdcem nebyl nikdo jiný než Franke Sloothaak, majitelem potom snad ještě známější osoba jezdeckého světa Paul Schockemöhle. V prvních letech své chovatelské kariéry působil v Dánsku, pro německý chov byl körován až v roce 1985 v Oldenburgu. Sportoval až do roku 1989. Z jeho potomků vynikli ve sportu především Paradiso, Sagrat, Sakrobat, Salido Z a Ballaseyr Leonardo. V chovu dal několik význačných pokračovatelů linie, zejména hřebce Silvio I a II, Sandro Song, Sao Paulo, Sandro Boy, Sunny Boy a vnuků - vítězů testů hřebců Sandro Star (Sandro Song), Sergeant Pepper (Silvio I) i vítěze soutěží nejvyšší světové úrovně Shutterfly (Silvio I). Potomci Sandra mají skvělé předpoklady pro skokové i drezurní ježdění a vynikají korektní stavbou těla a ušlechtilostí.

 

Silviův děd Sacramento Song xx byl v roce 1974 importován z Velké Británie do Holštýnska. Byl obdařen krásnou hlavou, vynikající horní linií těla, silným fundamentem a velkými skokovými schopnostmi doplněnými skvělým stylem a technikou. Jako soukromý hřebec byl bohužel jen omezeně využit. Z dnešního pohledu je to škoda, neboť se stal jedním z nejvýznamnějších producentů výkonných koní v Holštýnsku své doby. Byl osmým nejúspěšnějším plnokrevníkem německého chovu po druhé světové válce. Produkoval prakticky jen skokany - 40 koní skákalo těžké parkury, mezi nimi Société, San Siro nebo skvělý Sandro či jeho pravý bratr Salvador 51. Držitel světového rekordu do výšky (1991; 235 cm) Leonardo má Sacramento Songa xx jako mateřského otce.

 

Klisna Gelbkatze H je dcerou velmi dobrého ryzého plemeníka Gepard, který se často vyskytuje v chovu P. Schockemöhleho zejména v pozici otce matek. Gelbkatze H dala mimo hřebce Silvio II jeho pravého bratra Silvio I, který se v oldenburském chovu velmi dobře zapsal svými produkty (zejména Sergeant Pepper a Shutterfly) a patří k nejperspektivnějším plemeníkům. Gepard je synem nejlepšího hannoverského producenta sportovních koní v šedesátých a sedmdesátých letech - hřebce Gotthard. Narodil se v roce 1949 u pana Richarda Kordse v Achthöfenu po otci Goldfisch II. Když byl v roce 1951 körován, působil dojmem malého rámce, bezvýznamně a zavalitě. Chovatelé zpočátku neoplývali sympatiemi k tomuto "ošklivému káčátku". Zprvu připouštěl, co se dalo, mezi jeho partnerkami byli i chladnokrevné a fjordské klisny. Poté ovšem započala sklizeň: jeho prvním špičkovým koněm byla Goldika 3, která pocházela z mecklenburské klisny bez původu. Následovali Gonzales 3, Galipolis, Goldfink 10, Golden Gate 4, Graf Sieno, Genius 2, Goya 12 a bezpočet dalších. Körovaní synové přišli až později. Körovací komise často jeho syny podhodnocovaly jen proto, že se o jejich přízeň ucházel "nějaký Gotthard". Tak se stalo, že v posledních ročnících bylo körováno příliš mnoho jeho synů z pouhé paniky, že již další nebudou, a mnozí z nich byli hřebci co se týče pohlaví, ale ne plemeníky ve správném slova smyslu. Celkem bylo do chovu zařazeno 35 Gotthardových synů. Drezurním požadavkům většina Gotthardových potomků nevyhovovala. Mnohým byla vrozena určitá tuhost, která je pro soutěžení v obdélníku příliš nepředurčovala. Gotthard byl ve své poslední připouštěcí sezoně 1977 již neplodný. Ve vysokém věku 29 let ho milosrdná kulka osvobodila od problémů stáří.

 

Hnědák Watergatte se narodil v roce 1983 v SRN. Je příslušníkem westfálské plemenné knihy. Je to velmi ušlechtilý hřebec dobrého exteriéru, na potomstvo spolehlivě předává svůj solidní zevnějšek a sportovní vlohy. Ve sportu nikdy nebyl testován. Do plemenné knihy bylo po něm zapsáno zatím 65 klisen, z toho 41 do oddílu HPK (Hlavní plemenná kniha). Do zemského chovu zařadil dva syny: prvním je 2711 Watergatte nemochovický, druhým 638 Wald. Watergatte je velice úspěšný v produkci sportovních koní. V roce 2001 bylo v přehledu ČJF evidováno 46 sportujících potomků s maximální výkonností stupně ST. Watergatte byl jedním z posledních hřebců zakoupených státním plemenářským podnikem pro naše hřebčince. Po dovozu v roce 1990 působil v hřebčinci Tlumačov. Od roku 1991 působil na různých stanicích na Moravě. Otec Watergattea Watzmann patří do hannoverské linie Detektiv - Duellant. Produkoval především výborné skokové koně a dal 19 plemeníků. Jeho nejúspěšnějším synem je bezpochyby Walzerkönig, olympijský vítěz ze Soulu.

 

Plemenný hřebec 2293 Kontur se narodil hannoverské klisně Dolly (kombinace linií D-Detektiv a S-Semper Idem), dovezené z bývalé NDR březí po Komparse. Plemenný hřebec hannoverského původu, tmavý hnědák Kordon, se narodil v roce 1955 v německém Warnitzu u Schwerinu. Jeho chovatel Wilhelm Bonqarts jej nechal zapsat do meklenburské plemenné knihy. Kordonův otec patřil do hannoverské linie Koerling.