Unesca

Roč. 2004, evid. číslo 66/246

 

Líbivá hnědka Unesca pochází z chovu Václava Drábika. Narodila se 9. března 2004. Stejně jako její vrstevnice Tara, Uniqa a Genesa absolvovala roku 2007 výkonnostní zkoušky klisen a na nějaký čas se stala obyvatelkou stájí manželů Bosákových v Komorní Lhotce. V létě roku 2008 se vrátila zpátky do Stáje Václav, kde se její novou ošetřovatelkou a jezdkyní stala Gabka Drábiková a později Beáta Rybárová, s níž se úspěšně účastnila lehčích neoficiálních drezurních a skokových závodů. Unesca je velmi hodná na ošetřování, příjemná pod sedlem, spolehlivá a nevyhazuje. Nyní slouží jako provozní kůň.

 

  

 

Rodokmen

 

Hannoverský hřebec Carismo získal vynikající vítězství v testu výkonnosti hřebců v Adelheidsdorfu v roce 1996. Byl celkovým vítězem s enormně vysokým ziskem 145,77 bodů a nejvyšším oceněním za skok 138,80 bodů. Je představitelem moderního hannoverského koně s vynikající jezditelností a výrazným skokovým projevem. Je zařazen do akceleračního programu hannoverské plemenné knihy a patří mezi hřebce, kteří mají do tohoto programu nejvíce nově zařazených klisen. Je jediným takto oceněným německým hřebcem v plemenitbě v ČR.

 

Carismův otec Calypso II je v současné době jedním z nejvýznamnějších plemeníků v Německu a pokračovatelů linie Cor de la Bryere. Calypso II absolvoval krátkou, ale úspěšnou sportovní kariéru pod M. Rüpingem. Jeho potomstvo vyniká mimořádnou skokovou potencí, stylem skoku a především vynikající jezditelností. V hannoverské i v holštýnské oblasti zanechal význačné plemeníky - Contender, Coriolan, Champ of Class, Colani, Carbid, Compliment, Cardano, Carismo, Chasseur I a II. Dal i mnoho sportovních koní mezinárodní úrovně jako Montemorelos la Silla, Caras J, Capella, Chin Chin 011. Do roku 1986 působil v plemenitbě v Holštýnsku, poté byl přesunut do hřebčince Celle a od roku 1989 až do své smrti v roce 1995 připouštěl v hřebčíně Amselhof ve Walle.

 

Carismův děd Cor de la Bryere byl do Holštýnska importován z Francie. Po körungu byl umístěn na renomovanou stanici v Siethwende, kde působil v letech 1971-1984, poté rok působil ve známém hřebčíně Zangersheide. V roce 1986 se do Holštýnska vrátil a v roce 1998 zde oslavil své 30. narozeniny. Již z prvního ročníku Cor de la Bryera byli körováni čtyři hřebci, kteří dali odborné veřejnosti jasně najevo, že se v Holštýnsku rozvíjí nová linie. "Corde" předával svému potomstvu především úžasnou techniku nohou a výborný skokový styl. Dal mnoho vynikajících sportovních koní, především skokových, a založil hřebčí linii, která je srovnatelná pouze s liniemi plemeníků Ladykiller xx a Ramiro. Úspěchy sklízelo především jeho spojení s klisnami starých holštýnských kmenů. S klisnou Tabelle dali holštýnskému chovu nevídanou sérii hřebců Calypso I-V, Calando I-V a Caletto I-III. Celkem dal Cor de la Bryere přibližně 50 körovaných synů a přes 60 státem prémiovaných klisen. Ze 653 potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo 152 v parkurech stupně T, což je 23,3 %.

 

Carismova matka Anka je dcerou hřebce Akzent II, jednoho z nejoblíbenějších plemeníků Německa, který dával drezurní i skokové hvězdy. V drezúře to byl několikanásobný vítěz Grand Prix a nejlepší hannoverský kůň roku 1988 Amazonas 25, v military klisny Arapaima a Acapano. Tři Akzentovi synové působí v zemském hřebčíně Celle: Akut, Alonso a Acapulco. Akzent II i další významný hřebec v původu Carisma Cavalier jsou nositeli krve dominantního plemeníka Ferdinand. Akzentův otec Absatz se narodil v roce 1960 a stal se jedním z plemeníků, kteří nejvíce ovlivnili poválečný hannoverský chov. Světoznámé elitní aukce ve Verdenu se zúčastnilo 142 jeho potomků, kteří byli především drezurně nadaní, ale tato linie udržuje i skokové schopnosti. Absatz je mateřským otcem olympijského vítěze Walzerköniga a hvězdného plemeníka Weltmeyera. Za osmnáctileté působení v chovu dal Absatz 36 synů plemeníků a přes 400 klisen zapsaných v hlavní plemenné knize. Jeho sportující potomci vydělali 1,3 milionů marek.

 

Otec od Úwahy Watergatte se narodil v roce 1983 v SRN. Je příslušníkem westfálské plemenné knihy. Je to velmi ušlechtilý hřebec dobrého exteriéru, na potomstvo spolehlivě předává svůj solidní zevnějšek a sportovní vlohy. Ve sportu nikdy nebyl testován. Do plemenné knihy bylo po něm zapsáno zatím 65 klisen, z toho 41 do oddílu HPK (Hlavní plemenná kniha). Do zemského chovu zařadil dva syny: prvním je 2711 Watergatte nemochovický, druhým 638 Wald. Watergatte je velice úspěšný v produkci sportovních koní. V roce 2001 bylo v přehledu ČJF evidováno 46 sportujících potomků s maximální výkonností stupně ST. Watergatte byl jedním z posledních hřebců zakoupených státním plemenářským podnikem pro naše hřebčince. Po dovozu v roce 1990 působil v hřebčinci Tlumačov. Od roku 1991 působil na různých stanicích na Moravě. Otec Watergattea Watzmann patří do hannoverské linie Detektiv - Duellant. Produkoval především výborné skokové koně a dal 19 plemeníků. Jeho nejúspěšnějším synem je bezpochyby Walzerkönig, olympijský vítěz ze Soulu.

 

Plemenný hřebec 2293 Kontur se narodil hannoverské klisně Dolly (kombinace linií D-Detektiv a S-Semper Idem), dovezené z bývalé NDR březí po Komparse. Plemenný hřebec hannoverského původu, tmavý hnědák Kordon, se narodil v roce 1955 v německém Warnitzu u Schwerinu. Jeho chovatel Wilhelm Bonqarts jej nechal zapsat do meklenburské plemenné knihy. Kordonův otec patřil do hannoverské linie Koerling.