Lucifer-D

Roč. 2010, evid. číslo 79/222

 

Mladý valach pochází z chovu Václava Drábika. Narodil se 18. dubna 2010. Po svém otci Mineralovi zdědil atraktivní barvu isabela.

 

 

   

 

Rodokmen

 

Otcem Lucifera je Mineral, hřebec velmi dobrého exteriéru, impozantního zjevu a krásně sytě žluté barvy s čistě bílou hřívou. Vyniká mechanikou pohybu a jezditelností, za kterou byl v konečném výsledku stodenního testu hřebců hodnocen nejvyšší známkou ze všech hřebců českého chovu. Do chovu byl zařazen roku 1999. Narozené potomstvo je ušlechtilé, dostatečně mohutné, ve velmi dobrém typu, snadno jezditelné. Mineral převážně dědí svoji atraktivní žlutou barvu. Otcem Minerala je plnokrevný ryzák Mys, hřebec s vynikající dostihovou kariérou: vítěz Svatováclavské ceny, Ceny časopisu Jezdectvo, Hoppegarten Meile, byl nejlepším sprinterem Československa 1984 až 1986. Vynikal tvrdostí, výborným charakterem a mechanikou pohybu. Jeho potomci jsou velmi nadějní ve skokovém sportu. Otec Myse Flying Star byl velmi dobrým dostihovým koněm. Vynikající výkon podal zejména v Československém derby, kde se umístil na druhém místě. V kontrole dědičnosti sportovní výkonnosti dosáhl výborného výsledku, když v žebříčku otců sportovních koní v letech 1985 až 1991 byl na 6. místě. Sprinterka Myjaxa je příslušnicí rodiny, ze které vzešlo mnoho vynikajících překážkových koní jako jsou vítězové a úspěšní účastníci Velké pardubické Mocná, Mor, Metál, Mohyla, Malba. Myjaxa je pravou sestrou derby–vítěze Myjavana a v chovu dokázala dát mimo Myse i vítězku Oaks – Misjafu a vítězku Jarní ceny klisen - Mixatu.

 

Myjava dala více než 10 potomků, kteří vesměs vykazují vlohy jak pro skokové, tak zejména drezurní soutěže. Je po jednom z našich nejlepších "žlutých" plemeníků Marin Lipský, v jehož žilách koluje krev koní, kteří se v českém chovu sportovních a dostihových koní velmi osvědčili. Je to především vynikající chlumecký plavák Cesar, pravý bratr známého překážkáře Čingischán, na kterého je dvakrát prochován. Diadém byl jedním z nejlepších plnokrevných plemeníků v historii českého chovu. V polokrevném chovu kladrubského hřebčína dal mnoho velmi výkonných koní jak pro jezdecký sport, tak i pro překážkové dostihy. K nejlepším jeho potomkům patří Diagram, Dan, Fauna, Fatra, Forma a mnoho dalších. Osvědčená pohořelická krev je v pedigree Minerála zastoupena kmenovou klisnou Dáška a velmi dobrým plemeníkem Furioso XV-55. Další potomci klisny Myjava se uplatnili jak v těžkých vozatajských soutěžích, tak i v drezurním a skokovém sportu, například klisna Mija dosáhla v parkurovém skákání stupně ST. Dala rovněž další dva plemenné hřebce, kteří působí v plemenitbě v ČR a SRN.

 

Matkou Lucifera je Laura, dcera známého plemeníka Papilliona, jenž absolvoval dlouhou a velmi úspěšnou sportovní kariéru. Na nejvyšším stupni obtížnosti se 11x umístil do 4. místa. V letech 1990 až 1995 úspěšně startoval na CSI Arnhem, Geesteren, Maastricht, Brusel a dalších. Vynikal především skokovým projevem, výborným charakterem, tvrdostí a spolehlivostí. Do chovu byl zařazen v roce 1997 v Národním hřebčíně Topolčianky. V chovu v České republice působil v roce 2000. Otcem Papilliona je chovatelská legenda Pilot. Byl nejmladším milionářem (podle peněz vyhraných svými potomky) mezi německými hřebci. Proslul především jako přenašeč výrazných skokových schopností a výborné mechaniky pohybu. Vyprodukoval mnoho sportovních koní světového formátu, např. světový šampión 1994 a 1998 Priamos. Pilot se stabilně pohybuje v čele světového žebříčku plemeníků, v roce 1999 figuroval na čtvrtém místě. Dal mnoho plemenných hřebců, kteří dále přenášejí výrazné skokové vlohy. Mezi nejvýznamnější patří Pit I, Pluspunkt (pravý bratr Priamose), Phantom, Pinocchio, Paroli, Pablo. Matka Papilliona Finett je dcerou velmi dobrého plemeníka Firn a vnučkou vynikajícího hřebce Fesch. Matka, státem prémiovaná klisna Fee, je po hřebci Fernando. Tato rodina vyprodukovala mnoho výborných koní a chovných klisen. Klisna Finett dala rovněž hřebce Experte, Lucullus a především pravého bratra hřebce Papillion, o rok staršího valacha Pirol S.V.H., který s L. McNaught-Mándli sklízel nejvyšší úspěchy a byl v období 1990 až 1995 hodnocen jako desátý nejlepší kůň na světě.

 

Vraník Cattaro se narodil v roce 1977 v Holštýnsku. Do Česka byl dovezen v roce 1990 s vyskákanou výkonností stupně T. Byl prvním hřebcem z linie Cor de la Bryere importovaným do naší země. Svou kariéru plemeníka započal v Karviné. V roce 1991 působil ve šlechtitelském chovu Nový Jičín, v letech 1992-1999 v moravském zemském chovu. Cattaro byl hřebec hrubého exteriéru s těžší hlavou. Tuto svoji vlastnost přenášel na potomstvo. Do zemského chovu zařadil dva syny: 2620 Cattaro Libie a 2667 Chazar, který je dosud využíván. Kromě toho bylo zařazeno do chovu 73 jeho dcer. Potomci dědili hrubý exteriér, což snižovalo u chovatelů hřebcovu oblibu. Jeho skokové schopnosti však byly vynikající. Mezi sportovně významné potomky patří např. klisna Lipka Uniren, dosud úspěšná ve skokových soutěžích. Cattaro vnášel do našeho chovu především dobrou skokovou potenci a dobrý charakter.

 

V žilách Lucifera koluje také krev proslulého arabského bělouše Shagya XV-6, pozdějšího albertovského pepiniera Sahib-A. Tento hřebec se narodil 30.9. 1954 v Albertovci z východopruské matky 243 Babočka, kořistní klisny pocházející ze stavu Vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Na začátku své kariéry byl zařazen v hřebčinci Šamorín, odtud byl získán Státním statkem Ahníkov. Ten byl sloučen s Hřebčínem Mimoň, do kterého se díky tomu tento plemeník v roce 1965 stěhoval. Působil tu až do roku 1975 a za celé toto období připustil 467 klisen. Během připouštěcí sezony 1969 byl využíván v Albertovci pod jménem Sahib. Do chovu po něm byli zařazeni dva vynikající synové: bělouš Sahib-5 (Sahib I) a hnědák Sahib-6. Z mimoňského chovu bylo zařazeno celkem 9 plemeníků, označovaných jako Shagyové mimoňští. Sahib se stal pilířem v chovu sportovních koní v rámci České republiky.