Lin-D

Roč. 2006, evid. číslo 79/40

 

Nádherná klisna pochází z chovu Václava Drábika. Narodila se 31. května 2006 jako osmé hříbě zakladatelky stáje Legendy. Po svém otci Mineralovi zdědila atraktivní barvu isabela a stala se tak miláčkem všech malých i velkých návštěvníků. V létě roku 2009 prošla u manželů Bosákových základním výcvikem a na podzim absolvovala výkonnostní zkoušky klisen. Nyní ji jezdí majitelka Gabriela Drábiková.

 

  

 

Rodokmen

 

Otcem klisny je Mineral, hřebec velmi dobrého exteriéru, impozantního zjevu a krásně sytě žluté barvy s čistě bílou hřívou. Vyniká mechanikou pohybu a jezditelností, za kterou byl v konečném výsledku stodenního testu hřebců hodnocen nejvyšší známkou ze všech hřebců českého chovu. Do chovu byl zařazen roku 1999. Narozené potomstvo je ušlechtilé, dostatečně mohutné, ve velmi dobrém typu, snadno jezditelné. Mineral převážně dědí svoji atraktivní žlutou barvu. Otcem Minerala je plnokrevný ryzák Mys, hřebec s vynikající dostihovou kariérou: vítěz Svatováclavské ceny, Ceny časopisu Jezdectvo, Hoppegarten Meile, byl nejlepším sprinterem Československa 1984 až 1986. Vynikal tvrdostí, výborným charakterem a mechanikou pohybu. Jeho potomci jsou velmi nadějní ve skokovém sportu. Otec Myse Flying Star byl velmi dobrým dostihovým koněm. Vynikající výkon podal zejména v Československém derby, kde se umístil na druhém místě. V kontrole dědičnosti sportovní výkonnosti dosáhl výborného výsledku, když v žebříčku otců sportovních koní v letech 1985 až 1991 byl na 6. místě. Sprinterka Myjaxa je příslušnicí rodiny, ze které vzešlo mnoho vynikajících překážkových koní jako jsou vítězové a úspěšní účastníci Velké pardubické Mocná, Mor, Metál, Mohyla, Malba. Myjaxa je pravou sestrou derby–vítěze Myjavana a v chovu dokázala dát mimo Myse i vítězku Oaks – Misjafu a vítězku Jarní ceny klisen - Mixatu.

 

Myjava dala více než 10 potomků, kteří vesměs vykazují vlohy jak pro skokové, tak zejména drezurní soutěže. Je po jednom z našich nejlepších "žlutých" plemeníků Marin Lipský, v jehož žilách koluje krev koní, kteří se v českém chovu sportovních a dostihových koní velmi osvědčili. Je to především vynikající chlumecký plavák Cesar, pravý bratr známého překážkáře Čingischán, na kterého je dvakrát prochován. Diadém byl jedním z nejlepších plnokrevných plemeníků v historii českého chovu. V polokrevném chovu kladrubského hřebčína dal mnoho velmi výkonných koní jak pro jezdecký sport, tak i pro překážkové dostihy. K nejlepším jeho potomkům patří Diagram, Dan, Fauna, Fatra, Forma a mnoho dalších. Osvědčená pohořelická krev je v pedigree Minerála zastoupena kmenovou klisnou Dáška a velmi dobrým plemeníkem Furioso XV-55. Další potomci klisny Myjava se uplatnili jak v těžkých vozatajských soutěžích, tak i v drezurním a skokovém sportu, například klisna Mija dosáhla v parkurovém skákání stupně ST. Dala rovněž další dva plemenné hřebce, kteří působí v plemenitbě v ČR a SRN.

 

Vraník Cattaro se narodil v roce 1977 v Holštýnsku. Do Česka byl dovezen v roce 1990 s vyskákanou výkonností stupně T. Byl prvním hřebcem z linie Cor de la Bryere importovaným do naší země. Svou kariéru plemeníka započal v Karviné. V roce 1991 působil ve šlechtitelském chovu Nový Jičín, v letech 1992-1999 v moravském zemském chovu. Cattaro byl hřebec hrubého exteriéru s těžší hlavou. Tuto svoji vlastnost přenášel na potomstvo. Do zemského chovu zařadil dva syny: 2620 Cattaro Libie a 2667 Chazar, který je dosud využíván. Kromě toho bylo zařazeno do chovu 73 jeho dcer. Potomci dědili hrubý exteriér, což snižovalo u chovatelů hřebcovu oblibu. Jeho skokové schopnosti však byly vynikající. Mezi sportovně významné potomky patří např. klisna Lipka Uniren, dosud úspěšná ve skokových soutěžích. Cattaro vnášel do našeho chovu především dobrou skokovou potenci a dobrý charakter.

 

V rodokmenu Lin-D je rovněž zastoupen proslulý plemeník Cor de la Bryere, syn famózního plnokrevného hřebce Rantzau, vedoucího plemeníka drezurních, skokových i military koní ve Francii v letech 1971 až 1973. Cor de la Bryere byl importován z Francie do Holštýnska. Po körungu byl umístěn na renomovanou stanici v Siethwende, kde působil v letech 1971-1984, poté rok působil ve známém hřebčíně Zangersheide. V roce 1986 se vrátil do Holštýnska a v roce 1998 zde oslavil své 30. narozeniny. Již z prvního ročníku Cor de la Bryera byli körováni čtyři hřebci, kteří dali odborné veřejnosti jasně najevo, že se v Holštýnsku rozvíjí nová linie. Corde předával svému potomstvu především úžasnou techniku nohou a výborný skokový styl. Dal mnoho vynikajících sportovních koní, především skokových, a založil hřebčí linii, která je srovnatelná pouze s liniemi plemeníků Ladykiller xx a Ramiro. Úspěchy sklízelo především jeho spojení s klisnami starých holštýnských kmenů. S klisnou Tabelle dali holštýnskému chovu nevídanou sérii hřebců Calypso I-V, Calando I-V a Caletto I-III. Celkem dal Cor de la Bryere 50 körovaných synů a přes 60 státem prémiovaných klisen. Ze 653 potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo 152 v parkurech stupně T, což je 23,3 %.

 

V žilách Lin-D koluje také krev proslulého arabského bělouše Shagya XV-6, pozdějšího albertovského pepiniera Sahib-A. Tento hřebec se narodil 30.9. 1954 v Albertovci z východopruské matky 243 Babočka, kořistní klisny pocházející ze stavu Vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Na začátku své kariéry byl zařazen v hřebčinci Šamorín, odtud byl získán Státním statkem Ahníkov. Ten byl sloučen s Hřebčínem Mimoň, do kterého se díky tomu tento plemeník v roce 1965 stěhoval. Působil tu až do roku 1975 a za celé toto období připustil 467 klisen. Během připouštěcí sezony 1969 byl využíván v Albertovci pod jménem Sahib. Do chovu po něm byli zařazeni dva vynikající synové: bělouš Sahib-5 (Sahib I) a hnědák Sahib-6. Z mimoňského chovu bylo zařazeno celkem 9 plemeníků, označovaných jako Shagyové mimoňští. Sahib se stal pilířem v chovu sportovních koní v rámci České republiky.