Laura

Roč. 2001, evid. číslo 66/146

 

Líbivá ryzka bez odznaků pochází z chovu Václava Drábika. Narodila se 29. března 2001 jako páté hříbě klisny Legendy. Své koňské mládí strávila jako většina hříbat na pastvině. Ve třech letech byla připuštěna hřebcem Corrado II a odjela k manželům Bosákovým do Komorní Lhotky, kde se věnovala základní jezdecké přípravě. V květnu 2005 se Lauře narodilo první hříbátko, klisnička Libra. Několik let byla Laura v pronájmu Beáty Rybárové, s níž se účastnila neoficiálních drezurních a skokových závodů. Nyní klisna působí v provozu a v chovu.

 

  

 

Rodokmen

 

Laura je dcerou známého plemeníka Papilliona, který absolvoval dlouhou a velmi úspěšnou sportovní kariéru. Na nejvyšším stupni obtížnosti se 11x umístil do 4. místa. V letech 1990 až 1995 úspěšně startoval na CSI Arnhem, Geesteren, Maastricht, Brusel a dalších. Vynikal především skokovým projevem, výborným charakterem, tvrdostí a spolehlivostí. Do chovu byl zařazen v roce 1997 v Národním hřebčíně Topolčianky. V chovu v České republice působil v roce 2000. Otcem Papilliona je chovatelská legenda Pilot. Byl nejmladším milionářem (podle peněz vyhraných svými potomky) mezi německými hřebci. Proslul především jako přenašeč výrazných skokových schopností a výborné mechaniky pohybu. Vyprodukoval mnoho sportovních koní světového formátu, např. světový šampión 1994 a 1998 Priamos. Pilot se stabilně pohybuje v čele světového žebříčku plemeníků, v roce 1999 figuroval na čtvrtém místě. Dal mnoho plemenných hřebců, kteří dále přenášejí výrazné skokové vlohy. Mezi nejvýznamnější patří Pit I, Pluspunkt (pravý bratr Priamose), Phantom, Pinocchio, Paroli, Pablo. Matka Papilliona Finett je dcerou velmi dobrého plemeníka Firn a vnučkou vynikajícího hřebce Fesch. Matka, státem prémiovaná klisna Fee, je po hřebci Fernando. Tato rodina vyprodukovala mnoho výborných koní a chovných klisen. Klisna Finett dala rovněž hřebce Experte, Lucullus a především pravého bratra hřebce Papillion, o rok staršího valacha Pirol S.V.H., který s L. McNaught-Mándli sklízel nejvyšší úspěchy a byl v období 1990 až 1995 hodnocen jako desátý nejlepší kůň na světě.

 

Vraník Cattaro se narodil v roce 1977 v Holštýnsku. Do Česka byl dovezen v roce 1990 s vyskákanou výkonností stupně T. Byl prvním hřebcem z linie Cor de la Bryere importovaným do naší země. Svou kariéru plemeníka započal v Karviné. V roce 1991 působil ve šlechtitelském chovu Nový Jičín, v letech 1992-1999 v moravském zemském chovu. Cattaro byl hřebec hrubého exteriéru s těžší hlavou. Tuto svoji vlastnost přenášel na potomstvo. Do zemského chovu zařadil dva syny: 2620 Cattaro Libie a 2667 Chazar, který je dosud využíván. Kromě toho bylo zařazeno do chovu 73 jeho dcer. Potomci dědili hrubý exteriér, což snižovalo u chovatelů hřebcovu oblibu. Jeho skokové schopnosti však byly vynikající. Mezi sportovně významné potomky patří např. klisna Lipka Uniren, dosud úspěšná ve skokových soutěžích. Cattaro vnášel do našeho chovu především dobrou skokovou potenci a dobrý charakter.

 

V rodokmenu Laury je rovněž zastoupen proslulý plemeník Cor de la Bryere, syn famózního plnokrevného hřebce Rantzau, vedoucího plemeníka drezurních, skokových i military koní ve Francii v letech 1971 až 1973. Cor de la Bryere byl importován z Francie do Holštýnska. Po körungu byl umístěn na renomovanou stanici v Siethwende, kde působil v letech 1971-1984, poté rok působil ve známém hřebčíně Zangersheide. V roce 1986 se vrátil do Holštýnska a v roce 1998 zde oslavil své 30. narozeniny. Již z prvního ročníku Cor de la Bryera byli körováni čtyři hřebci, kteří dali odborné veřejnosti jasně najevo, že se v Holštýnsku rozvíjí nová linie. Corde předával svému potomstvu především úžasnou techniku nohou a výborný skokový styl. Dal mnoho vynikajících sportovních koní, především skokových, a založil hřebčí linii, která je srovnatelná pouze s liniemi plemeníků Ladykiller xx a Ramiro. Úspěchy sklízelo především jeho spojení s klisnami starých holštýnských kmenů. S klisnou Tabelle dali holštýnskému chovu nevídanou sérii hřebců Calypso I-V, Calando I-V a Caletto I-III. Celkem dal Cor de la Bryere 50 körovaných synů a přes 60 státem prémiovaných klisen. Ze 653 potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo 152 v parkurech stupně T, což je 23,3 %.

 

V Lauřiných žilách koluje také krev proslulého arabského bělouše Shagya XV-6, pozdějšího albertovského pepiniera Sahib-A. Tento hřebec se narodil 30.9. 1954 v Albertovci z východopruské matky 243 Babočka, kořistní klisny pocházející ze stavu Vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Na začátku své kariéry byl zařazen v hřebčinci Šamorín, odtud byl získán Státním statkem Ahníkov. Ten byl sloučen s Hřebčínem Mimoň, do kterého se díky tomu tento plemeník v roce 1965 stěhoval. Působil tu až do roku 1975 a za celé toto období připustil 467 klisen. Během připouštěcí sezony 1969 byl využíván v Albertovci pod jménem Sahib. Do chovu po něm byli zařazeni dva vynikající synové: bělouš Sahib-5 (Sahib I) a hnědák Sahib-6. Z mimoňského chovu bylo zařazeno celkem 9 plemeníků, označovaných jako Shagyové mimoňští. Sahib se stal pilířem v chovu sportovních koní v rámci České republiky.