Ginevra-D

Roč. 2009, evid. číslo 65/210

 

Mladá ryzá klisnička pochází z chovu Václava Drábika. Narodila se 27. března 2009. Základní výcvik absolvovala u manželů Bosákových v Komorní Lhotce, kteří ji zároveň připravili na zkoušky tříletých klisen. Nyní ji čekají první mateřské povinosti.

 

  

Rodokmen

 

Otcem Ginevry je Werbespot, který absolvoval test výkonnosti hřebců v Münsteru 2002 s velmi dobrým výsledkem, když skončil jako 4. nejlepší drezurní kůň s velmi dobrým hodnocením za mechaniku pohybu a především mimořádně vysokým hodnocením za jezditelnost. Pro zranění nebyl v následných letech ve sportu využíván a od roku 2004 působil jako plemeník. World Magic patří k velmi úspěšným drezurním koním. Pod jezdci Frank Freud, Ulla Salzgeber a Uta Gräf získal v letech 2002 až 2007 devět vítězství ve vrcholných drezurních soutěžích stupně St. Georges až Intermediaire II a vítězství a 3 umístění na stupni Grand Prix a Grand Prix Special. Jeho otec Warkant byl impozantní hřebec s vynikající mechanikou pohybu a jezditelností. Svým působením v chovu drezurních koní se zařadil mezi hannoverské hvězdy a získal titul plemeník roku 2002. Z jeho dcer 46 klisen získalo státní prémii, 9 jeho synů bylo zařazeno do chovu. Jeho potomstvo dosahovalo vysokých aukčních cen (Wilberforce 200.000 Euro, Wahajama 255.000 Euro) i vynikajících výsledků v drezurních soutěžích.

 

Bábou Ginevry je Florabelle, dcera nejlepšího westfálského plemeníka Florestan I. Florestan I byl vítězem körungu Aachen 1988 i vítězem testu hřebců Warendorf 1989, kde byl hodnocen na 1. místě ve skoku i v drezuře s ohodnocením 129,02. V chovu dal více než 60 plemeníků a mnoho vynikajících drezurních koní. Don Juan se osvědčil především jako vynikající producent skokových koní, kde jistě patří k historicky nejlepším hannoverským plemeníkům.

 

Matkou Ginevry je Gassana, klisna se sportovní výkonností S ve skocích. Je zapsaná v Hlavní plemenné knize a je zařazena do akceleračního programu klisen. Gassanin otec, tmavý hnědák Libanon-54, úspěšně startoval ve skokových soutěžích a dosáhl sportovní výkonnosti ST. Je synem plnokrevného napajedelského odchovance Libanona, jenž byl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let pronajat do Vídně, kde získal titul Kůň roku 1970. V Rakousku vyhrál 5 dostihů (mj. Graf Hugo Henckel Memorial, Cena města Vídně, St. Leger) a v dalších sedmnácti (mj. druhý v Československém derby, třetí v Rakouském derby) se umístil. Libanonův otec Detvan byl po skončení úspěšné dostihové kariéry, která čítala mj. vítězství v mezinárodní Ceně Moskvy, Ceně Varšavy a St. Legeru, zařazen do chovu. Rodný napajedelský hřebčín ho ovšem nemohl vzhledem k blízké příbuznosti k některým chovným klisnám využít, a tak jej zapůjčil do Xaverova. Zde ovšem neměli k Detvanovi důvěru a poslali ho do Hubic. Na Slovensku se mu během čtyř let narodila pouhá čtyři hříbata a v roce 1959 se vrátil do Napajedel. Mezitím ovšem na dráze ukázala skvělé výsledky jeho dcera Hviezda, a tak se Detvanovi postupně dostávalo stále větší důvěry. V průběhu dalších 17 let dal skvělé koně jako Silver, Crapom či Siesta.

 

Tmavý hnědák Gradivo se narodil v roce 1939 v německém hřebčíně Waldfried. Na dostihové dráze startoval celkem dvacetkrát, z toho osmkrát zvítězil a dosáhl ještě dalších devět umístění. Jeho největším úspěchem bylo vítězství v Hnědé stuze Německa a triumf ve Velké ceně Baden Badenu. Do Napajedel přišel v roce 1944 s reputací jednoho z nejlepších německých tříletků poslední doby, který se musel sklonit jen před šampiónem Ticinem. V našem chovu tuto pověst potvrdil. Dal několik vynikajících synů, z nichž dlužno jmenovat zejména Detvana, Brata, Diadéma, Korana a Symbola, z jeho dcer je nutno uvést především Cetinu. Gradivo měl nesporně velkou zásluhu na výstavbě napajedelského stáda matek. V hřebčíně působil až do roku 1961, kdy byl ve věku 22 let utracen.

 

Libanonův mateřský otec Masis se narodil 12. ledna 1952. Již jako hříbě vzbuzoval pozornost zaměstnanců hřebčína Napajedla, když se projevoval mezi svými vrstevníky jako silná individualita. Po příchodu do tréninku byl v tradiční přehlídce dvouletých oceněn jako exteriérově nejlepší hřebec. Rovněž trenér Josef Celler si záhy všiml, s jakou ladností a elegancí se Masis pohybuje při ranní práci. Na dráze však zpočátku nezářil, jako dvouletek byl šetřen, navíc chvíli trvalo, než trenér našel klíč k jeho výkonnosti. Teprve druhé místo ve Velké červnové ceně cosi napovědělo a pak se již Masis stal králem svého ročníku. Vítězstvím v Čs. derby v tehdejším časovém rekordu 2:32,3 a triumfem v Ceně Moskvy na Mezinárodním mítinku v Moskvě (čas 2:28,4 na písku) se Masis zapsal do historie našeho turfu a na podzim ještě přidal vítězství v St. Legeru. Více mu již zdravotní stav nedovolil, a tak v roce 1956 odešel s velkou slávou do rodného hřebčína. I zde se dokázal prosadit – během dvaceti let působení v chovu dal mimo jiné čtyři vítěze derby (Lyon, Relief, Elita, Latina) a další skvělé koně typu Tarantely, Delegace, Cavalerie, Liry či fenomenální polské klisny Demony. Masis uhynul ve věku 24 let koncem května 1976.

 

Hnědák Cent se narodil 18. dubna 1956 v hřebčíně Napajedla. Byl plnokrevníkem vynikající výkonnosti. Stal se vítězem Československého derby 1959 a získal generální handicap 92 kg. Po zařazení do chovu působil do roku 1966 v hřebčíně Horní Motěšice, odkud byl získán pro český chov. V letech 1977 a 1978 působil v kladrubském hřebčíně, kde po něm byly zařazeny 2 dcery. V roce 1978 až 1980 připouštěl na různých stanicích v zemském chovu jako 19 Cent. Na potomstvo spolehlivě předával skokové vlohy. Do plemenitby byl zařazen 4260 Cent-22 z matky Furioso XX-8 motěšického chovu. Pod jménem Cinzano byl tento kůň úspěšný s Ing. Janem Kutějem ve skokovém sportu stupně T. Po zařazení do chovu v Horních Motěšicích působil na Moravě jakožto Cent I. I ten se v chovu osvědčil. Jeho synem je známý skokový kůň Labe Jeff, který s Jiřím Skřivanem dosáhl výkonnosti stupně T. Největšími úspěchy Centova otce, hnědáka Deux pour Centa, narozeného v roce 1941 ve Francii, bylo vítězství v Grand Prix de Paris a třetí místo v Prix de l’Arc de Triomphe. Do ČSSR byl importován v roce 1955. Ačkoliv v Napajedlích působil pouze půldruhého roku, stihl dát dva derby-vítěze Centa a Cejlona, výborného Jasmína a úspěšnou Dinu. Uhynul 16. července 1956 na srdeční mrtvici.