Úwaha

Roč. 1995, evid. číslo 66/9

 

Hnědka Úwaha se narodila 24. dubna 1995 u chovatele Jaroslava Kuželky. Do naší stáje přijela jako tříletá a po základním výcviku byla zařazena do skokového sportu. Klisnu zpočátku jezdil Václav Drábik střídavě s její ošetřovatelkou Zuzanou Šrámkovou, poté přešla do tréninku Veroniky Soukalové. V letech 2001 až 2002 se s ní zúčastnila několika veřejných tréninků a oficiálních závodů do stupně obtížnosti ZL, ve skokovém sportu se však výrazněji neprosadila. V roce 2003 si Úwahu koupila její ošetřovatelka Renáta Kawuloková. Společně se věnují rekreačnímu ježdění, jízdárenské práci a drezuře.

 

  

 

Rodokmen

 

Otec od Úwahy Watergatte se narodil v roce 1983 v SRN. Je příslušníkem westfálské plemenné knihy. Je to velmi ušlechtilý hřebec dobrého exteriéru, na potomstvo spolehlivě předává svůj solidní zevnějšek a sportovní vlohy. Ve sportu nikdy nebyl testován. Do plemenné knihy bylo po něm zapsáno zatím 65 klisen, z toho 41 do oddílu HPK (Hlavní plemenná kniha). Do zemského chovu zařadil dva syny: prvním je 2711 Watergatte nemochovický, druhým 638 Wald. Watergatte je velice úspěšný v produkci sportovních koní. V roce 2001 bylo v přehledu ČJF evidováno 46 sportujících potomků s maximální výkonností stupně ST. Watergatte byl jedním z posledních hřebců zakoupených státním plemenářským podnikem pro naše hřebčince. Po dovozu v roce 1990 působil v hřebčinci Tlumačov. Od roku 1991 působil na různých stanicích na Moravě. Otec Watergattea Watzmann patří do hannoverské linie Detektiv - Duellant. Produkoval především výborné skokové koně a dal 19 plemeníků. Jeho nejúspěšnějším synem je bezpochyby Walzerkönig, olympijský vítěz ze Soulu.

 

Plemenný hřebec 2293 Kontur se narodil hannoverské klisně Dolly (kombinace linií D-Detektiv a S-Semper Idem), dovezené z bývalé NDR březí po Komparse. Plemenný hřebec hannoverského původu, tmavý hnědák Kordon, se narodil v roce 1955 v německém Warnitzu u Schwerinu. Jeho chovatel Wilhelm Bonqarts jej nechal zapsat do meklenburské plemenné knihy. Kordonův otec patřil do hannoverské linie Koerling.