Unywe-D

Roč. 2007, evid. číslo 65/61

 

Hnědka Unywe-D pochází z chovu Václava Drábika. Narodila se 20. března 2007. Jako většina zdejších hříbat strávila mládí na pastvině. V roce 2010 prošla základním výcvikem a na podzim složila výkonnostní zkoušky klisen. Krátce na to byla prodána manželům Bosákovým do Komorní Lhotky. V roce 2012 byla prodána do Trenčína mladé juniorce Lence Kolarikové, takže bude startovat na slovenských kolbištích.

 

  

  

 

Rodokmen

 

Otcem Unywe-D je Palisco, který absolvoval dlouhou a velmi úspěšnou sportovní kariéru. Ve čtyřech letech byl finalistou francouzského šampionátu mladých koní ve Fontainebleau, v pěti letech se zde umístil na 3. místě za hřebci Papillon Rouge a Paladin des Ifs. Jako třetí nejlepší pětiletý kůň Francie byl prodán do Itálie, kde úspěšně startoval v mezinárodních soutěžích na nejvyšší úrovni. V roce 1996 byl firmou Gene Diffusion zakoupen jako plemenný hřebec zpět do Francie, kde působil v inseminaci a zároveň byl využíván i ve sportu. V letech 1997 až 1998 ve věku 16 a 17 let absolvoval ve Francii úspěšně několik soutěží nejvyšší úrovně. Palisco je hřebec příjemného temperamentu, odolné a vyvážené nervové soustavy, tvrdé konstituce, velmi dobré mechaniky pohybu a snadné jezditelnosti. Vyniká velmi dobrým charakterem a ochotou k práci, abnormální skokovou potencí, dynamikou a stylem skoku. Plemeník uhynul 6. října 2008 ve věku 27 let.

 

Otcem Palisca je mimořádný sportovní kůň Jalisco B. Slavil mnohé úspěchy na světových kolbištích, byl mimo jiné účastníkem OH. Jeho bezesporu velmi úspěšnou sportovní kariéru ale zcela zastínila jeho kariéra chovná. Stal se nejúspěšnějším pokračovatelem linie svého otce Almé, nejlepšího plemeníka v historii chovu sportovních koní a svými produkty v chovu se rychle prodral mezi absolutní špičku nejlepších světových plemeníků. Jeho potomci získali nejvyšší vavříny ve vrcholných světových soutěžích, světových šampionátech a olympijských hrách - Olisco, Papillon Rouge, Palisco , Quidam de Revel, Quito de Baussy, Qualisco III, Rochet M, Revoulino, Stew Boy, Scherif d Elle, Sherkhan, Surcouf d Elle, Sisal de Jalesnes, Arnica de la Barre, Allegretto, Cigale du Taillis, Dollar du Murier a mnoho dalších. V nejvyšším sportu jsou již velmi úspěšní jeho vnuci, zejména potomci vedoucího plemeníka světového žebříčku WBFSH Quidam de Revel například Circa Z, Goldy, Bianca d Amaury, Tlaloc M (nar. Dollar de la Pierre), Nabab de Reve, Diabolo du Parc, Cajou, Guidam. Mnoho synů a nyní již vnuků hřebce Jalisco B působí v plemenitbě ve všech významných chovech po celém světě. Snad pouze jeho otec Almé a bratr Galoubet A snesou srovnání v míře jakou tento plemeník ovlivnil světový chov sportovních koní. Jalisco B se ve světovém žebříčku plemeníků WBFSH za období 1991-2000 umístil na třetím místě.

 

Paliscova matka Innes des Barres je dcerou klisny Belle des Barres, jejíž 7 potomků docílilo vesměs velmi dobrých sportovních výsledků. Otcem je jeden z nejlepších plnokrevných hřebců v chovu SF Gaur. K jeho nejlepším potomkům patří Ursus D, Urao, Vidame B, Argent, Feu d Enfer, Giroflee, Jour de Bratand, Littlemaille, Moorea a Nymphe d Heric. Přes vynikajícího plemeníka Kalmiste je v pedigree Innes des Barres zastoupen rovněž plnokrevný hřebec Rantzau, otec fenomenálního Cor de la Bryere, který přinesl do chovu skokových koní především vynikající styl skoku s výraznou akcí předních nohou. Innes des Barres se jako 4 letá kvalifikovala do finále ve Fontainebleau s ISO 120 a dále byla využívána v chovu, kde mimo Palisco dala ještě velmi dobré koně Roublard, Tess d Ines, Calypso d‘Ines a Etoile d‘Ines.

 

Paliscův děd, zlatohnědý anglonorman Almé Z, je fenoménem. Narodil se roku 1966 u chovatele Alphonse Chauvina ve francouzském městě Manche. Jeho otec byl francouzský plemeník Ibrahim a matka polokrevná Girondine. Tento neveliký hřebec (166 cm v kohoutku) zvládl za svůj pětadvacetiletý život vyprodukovat mnoho körovaných synů a zapsat se tak nesmazatelně do vývoje šlechtění moderního teplokrevného jezdeckého koně. Hlavní zásluhu na tom má belgický hřebčín Zangersheide, kde tento hřebec připouštěl v letech 1975 až 1985. Do té doby působil ve své vlasti Francii, kde mimo jiných významných synů zanechal körované hřebce Jalisco, Galoubet či I love you. Tito všichni byli mimořádně úspěšní v mezinárodní sportovní kariéře. Samotný Almé Z se účastnil mezinárodních závodů a vynikal především skokovým stylem a ohromnou formou. Jeho krev využíval jak holštýnský, tak hannoverský svaz, proto můžeme skutečně o Almé Z mluvit jako o celoevropském hřebci. Jako doposud jediný hřebec dal dva světové šampióny a tři olympijské vítěze. Jeho vliv je i v současné době natolik významný, že se stal jedním ze nejdůležitějších plemeníků 20. století.

 

Watergatte se narodil v roce 1983 v SRN. Je příslušníkem westfálské plemenné knihy. Je to velmi ušlechtilý hřebec dobrého exteriéru, na potomstvo spolehlivě předává svůj solidní zevnějšek a sportovní vlohy. Ve sportu nikdy nebyl testován. Do plemenné knihy bylo po něm zapsáno zatím 65 klisen, z toho 41 do oddílu HPK (Hlavní plemenná kniha). Do zemského chovu zařadil dva syny: prvním je 2711 Watergatte nemochovický, druhým 638 Wald. Watergatte je velice úspěšný v produkci sportovních koní. V roce 2001 bylo v přehledu ČJF evidováno 46 sportujících potomků s maximální výkonností stupně ST. Watergatte byl jedním z posledních hřebců zakoupených státním plemenářským podnikem pro naše hřebčince. Po dovozu v roce 1990 působil v hřebčinci Tlumačov. Od roku 1991 působil na různých stanicích na Moravě. Otec Watergattea Watzmann patří do hannoverské linie Detektiv - Duellant. Produkoval především výborné skokové koně a dal 19 plemeníků. Jeho nejúspěšnějším synem je bezpochyby Walzerkönig, olympijský vítěz ze Soulu.

 

Plemenný hřebec 2293 Kontur se narodil hannoverské klisně Dolly (kombinace linií D-Detektiv a S-Semper Idem), dovezené z bývalé NDR březí po Komparse. Plemenný hřebec hannoverského původu, tmavý hnědák Kordon, se narodil v roce 1955 v německém Warnitzu u Schwerinu. Jeho chovatel Wilhelm Bonqarts jej nechal zapsat do meklenburské plemenné knihy. Kordonův otec patřil do hannoverské linie Koerling.