Tom

Roč. 2001, evid. číslo 66/145

 

Tmavý hnědák Tom pochází z chovu Václava Drábika. Narodil se 7. března 2001 jako první hříbátko klisny Tundry. Mládí si užíval se svými kamarády na pastvině. Ve třech letech ho obsedal Václav Drábik a nedlouho poté byl prodán. Tomovi se zřejmě nedařilo dobře. Jeho nynější majitelka Petra Bendová z Němčiček u Břeclavi ho v létě roku 2007 koupila jako podvyživeného bojácného koně. Nyní se má čile k světu. Na Petru si brzy zvyknul a rád rozdává pusinky na tvář i na nos. Společně se věnují rekreačnímu ježdění, tu a tam si skočí nižší překážky. Miluje rovinky a rád s ostatními kamarády závodí. Nadále je však hodně lekavý a nedůvěřivý vůči cizím lidem, zejména veterinářům.

 

  

 

Rodokmen

 

Hnědák Great Pleasure je hřebec vynikajícího exteriéru i výkonnosti. Jako tříletý se stal vicešampiónem Holandska, test výkonnosti absolvoval s výborným výsledkem v Německu (1996). Velmi vysoké ohodnocení získal především za skok (132.86 bodů). Úspěšně se prezentoval na sportovním poli, zejména v soutěžích hřebců. Pro svůj vynikající původ a vysoké sportovní předpoklady byl převážně využíván v plemenitbě v rámci plemenné knihy Westfálské a KWPN (Holandský teplokrevník). Jeho otec Grannus se narodil v roce 1972. Absolvoval parkury stupně T s Guidem a Ulrichem Klatte. Je producentem nespočetného množství mezinárodních hvězd, mezi něž patří Almox Grand Plaisir, Grannenfels, Garfield, Grand Seigneur, Granny Fox, Top Gun, Grand Slam a mnoho dalších. Na Olympijských hrách v Barceloně měl dokonce tři zástupce. Uhynul bohužel již počátkem roku 1993, zkolaboval na přehlídce hřebců přímo před publikem. Jeho děti jsou úspěšné po celé zeměkouli a celkem mu vydělaly 5,6 milionů marek (na území SRN do roku 2001), čímž ho zařadily na 4. místo pomyslného žebříčku plemeníků za Landgrafa, Pilota a Polydora. Grannus ovšem nezaostával ani v produkci plemeníků, dal jich úctyhodných 64. Nejúspěšnějším pokračovatelem svého otce je zatím Graf Grannus. Hřebec Grannus představuje absolutní chovatelskou špičku.

 

Otcem Grannuse je hřebec Graphit, narozený v roce 1964. Celou svou kariéru plemeníka strávil na stanici Hänigsen kousek od Hannoveru. Od narození na sebe tento krásný hnědák přitahoval všechny pohledy, oplýval i prvotřídními jezdeckými vlastnostmi. I přes strmý postoj předních nohou, úzké plece, krátký hřbet a málo elastické zadní spěnky měl skvělou mechaniku pohybu, doplněnou nadprůměrnými skokovými schopnostmi. Potomci byli dostatečně temperamentní, proto byli vhodní k nejvyššímu sportovnímu využití. Graphitovým nejúspěšnějším mezinárodním potomkem byl bělouš Graf George, který byl na verdenské aukci prodán do USA. Potom byl dvakrát bronzový na OH v Barceloně a Atlantě. Graphit dlouhá léta dominoval přehlídkám hřebců v Celle. Byl nejlepším potomkem svého otce Grandeho a kromě 16 körovaných synů je i mateřským otcem světoznámého plemeníka Pilot. Graphit zemřel jako třiadvacetiletý v roce 1987.

 

Ryzák Grande se narodil v roce 1958 u chovatele Grothmanna v Hollerdeichu. Jeho otec Graf je polobratrem plemeníka Gotthard, jeho matka, státem prémiovaná klisna Duellfest, je po hřebci Duellant. Grande nejprve působil v Achimu (nedaleko Brém) a z tohoto čtyřletého období vzešli tři z jeho nejvýznamnějších synů: Graphit, Gralsritter a Glander. V roce 1967 byl Grande přestěhován do Landesbrücku, jedné ze stěžejních stanic hannoverské oblasti, která byla v úzkém kontaktu se zemským hřebčincem Celle. Okamžitě začal ohromovat tamní chovatele svými potomky: z prvního ročníku se narodil ryzák Grunewald, dávající kvalitní drezurní i skokové koně, později zplodil významného ryzáka Garibaldi II, který směřoval k tomu stát se špičkovým plemeníkem, ale bohužel uhynul ve 14 letech. Grande zplodil celou řadu špičkových sportovních koní, jako např. Grandisona, Galapagose, Gratulanta 2 a Santa Gruze.

 

Matka Great Pleasura Zancara se umístila na druhém místě v šampionátu klisen v Holandsku. Je pravou sestrou vynikajícího skokana N Aldato (dříve Optiebeurs Aldato), jednoho z nejlepších holandských sportovních koní. Její dcera Diancara dvakrát zvítězila v šampionátu klisen a dala 3 plemenné hřebce působící v plemenitbě v Belgii a v Holandsku. Další dcera Zancary, klisna Lancara, se stala vítězkou šampionátu hříbat v Lanakenu. Zancara patří k významné holštýnské linii Farn. Zakladatel linie hřebec Farn působil krátkou dobu v Holštýnsku a poté se přestěhoval do Nizozemí. V chovu KWPN se stal jedním z nejlepších plemeníků a dal mnoho špičkových skokových, ale i chovných koní. Farnova syna Nimmerdora, legendu holandského chovu, jistě není třeba představovat, jeho popularita sahá po celém světě. Nimmerdor se narodil v roce 1972 v severní části Holandska chovateli J. A. Dijkstrovi jako jediné hříbě klisny Ramonaa po plnokrevném hřebci Koridon. Po výkonnostních zkouškách hřebců v roce 1975 začal závodit pod Bertem Rompem. Mezinárodních úspěchů dosáhl s Albertem Voornem, s nímž se zúčastnil soutěží v Berlíně, Paříži, Goteborgu, Dortmundu a Londýně. Kvalifikoval se rovněž na Olympijské hry v Los Angeles, avšak jeho majitel Weipke van der Lageweg se rozhodl nechat ho doma, aby se plně věnoval kariéře plemeníka. Nimmerdor zplodil význačné hřebce Night and Day, Norton L či Nimrod B. V roce 2000 byl Nimmerdor zvolen "Plemeníkem století". Zemřel v dubnu roku 2003 ve věku 31 let.

 

Anglický plnokrevník Ladykiller se narodil roku 1961 v Anglii. V roce 1965 byl importován do Holštýnska, do roku 1971 působil v Haselau, poté se na tři roky přestěhoval do Gross Buchwaldu. V roce 1975 stál v Siethwende a na sklonku života se vrátil do Haselau, kde v roce 1979 zemřel. Představoval typ silného plnokrevníka. Byl to nápadně krásný hřebec s výraznými maskulinními znaky. Vynikal výbornými základními chody a vykazoval dobré charakterové vlastnosti a temperament. Na své potomstvo přenášel krásnou hlavu, korektní a silný fundament a skokové vlohy - zejména skokový luk (baskuli), techniku nohou a v neposlední řadě odvahu. Zvláště úspěšné bylo spojení Ladykillera s krevnými klisnami. Příkladem jsou jeho nejznámější synové Lord a Landgraf I, oba pocházeli z klisen, které měly v původu výborné plnokrevníky. Potomci a vnukové pasovali Ladykillera na bezpochyby nejlepšího plnokrevného plemeníka v teplokrevném chovu. Celkem dal 36 körovaných synů. 23,4% potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo v parkurech stupně T.

 

Quoniam II-A je bezesporu nejúspěšnějším zástupcem linie Quoniam. Svými syny ovlivnil významnou měrou náš chov v 80. a 90. letech 20. století. Byl to vraník dokonalé tělesné stavby. Jeho matka byla dcerou kořistního hřebce z druhé světové války - trakéna Portiuse. Quoniam II-A byl prochován na trakénskou linii Perfektionist přes Tempelhütera a Jagdhelda. Navíc bába Quoniama II-A byla plnokrevná Selekta, matka mj. vítěze Velké pardubické Furiosa XIV, která pocházela ze slavné rodiny Tavol. Quoniam II-A byl otcem vynikajících sportovních koní. Působil střídavě v Albertovci a Kladrubech nad Labem. V Albertovci připouštěl mezi lety 1964 až 1969, 1971 až 1973 a 1979 až 1986 do stáří 26 let. V Kladrubech nad Labem výborně navazoval jak na původní krev Furioso, tak na Alarmovy dcery. Ke konci své plemenné kariéry byl použit v albertovském hřebčíně v kombinaci s trakénskými klisnami (převážně import z hřebčína S.M. Kirova) k upevnění tamního trakénského stáda. V chovu je dosti značný počet synů výborné sportovní kvality pocházejících z tohoto období. Pro chov českého teplokrevníka mají však již jen zušlechťovací význam. Jeho syn Quoniam III je čtrnáctinásobným národním šampiónem plemeníků.

 

Trakénský plemenný hřebec Quoniam se narodil 24.4. 1954 v hřebčíně S.M. Kirova v bývalém Sovětském svazu. Tento velice mohutný hnědák byl do hřebčína Albertovec importován tehdejším ředitelem Dr. Večeřou jako roček v roce 1955. Původní jméno Govor bylo změněno na Quoniam. Jako plemeník působil v Albertovci v letech 1957 až 1967. Zařazeno tu po něm bylo 5 synů a 18 dcer. Ze sportovních koní vynikla klisna Bečva a zanechal zde i dva kmenové plemeníky Quoniam I a Quoniam II. V období 1968 až 1970 působil v zemském chovu na Moravě, kde velice dobře navázal na krev moravských teplokrevníků, a to jak klasické krve Furioso, Przedswit, tak krve oldenburské. Tento úspěch mu otevřel cestu do hřebčína Netolice. Zde působil úspěšně až do stáří 26 let mezi lety 1970 až 1980. Z tohoto období po něm bylo zařazeno do zemského chovu 11 synů a do vlastního stáda 32 dcer.

 

Anglický plnokrevný hřebec Negresco se narodil v roce 1957 ve Francii. Odtud byl importován do polského SK Golejewko. Závodil ve věku tří a čtyř let, zvítězil mimo jiné v Grand Prix de Printemps. Mnoho potomků prokázalo vynikající schopnosti v překážkových dostizích i ve skokovém ježdění (dosažená sportovní výkonnost potomstva ve skocích je T). Jeho synové Jenisej, Gianicolo a Jurgo zvítězili v norské Grand National Steeplechase, ve Skandinávii a Francii úspěšně běhal Demonio a Gargaron.

 

Další zástupce plemene anglický plnokrevník, známý hřebec Mehari, se narodil v roce 1963 ve Francii. V letech 1965 až 1967 běhal dostihy v Anglii a Francii, ze 13 startů čtyřikrát zvítězil, třikrát obsadil 2. místo a dvakrát 3. místo. Po skončení závodní kariéry byl importován do Polska, kde působil v chovu až do roku 1983. Stal se šestinásobným polským šampiónem plemeníků. Na sklonku svého života, v letech 1984 až 1985, působil v Napajedlech, kde také uhynul. Potomstvo hřebce Mehari dosáhlo ve skocích sportovní výkonnosti S, ve všestrannosti dokonce T. Mehari je také otcem tří derbistů - Konstelacje, Kosmogonie a Dargina, který v derby zvítězil v roce 1973 (žokej Jerzy Jednaszewski).