Loveta / Loreta

Roč. 2000, evid. číslo 66/131

 

Líbivá hnědka Loveta pochází z chovu Václava Drábika. Narodila se 17. dubna 2000. V roce 2003 složila výkonnostní zkoušky klisen a byla zařazena do skokového sportu. Pod sedlem byla poněkud línější a vyžadovala silnou holeň, jinak však byla poslušná a ochotně spolupracovala. Měla vynikající styl skoku s velmi dynamickým odskokem. Při ošetřování byla vůči mladším a nezkušeným dětem trošku přísnější, tu a tam je i kousla nebo kopla, své stálé ošetřovatele však respektovala a nepůsobila jim nejmenší problémy. První jezdkyní a ošetřovatelkou Lovety byla Martina Grussmannová, s níž roku 2004 absolvovala parkury stupně ZM a Z. Poté se její majitelkou stala Lenka Kožušníková (JK Olza), s níž se účastnila parkurů do stupně obtížnosti L. V roce 2008 absolvovala s jezdcem Rostislavem Hlauškem parkur stupně S.

 

  

 

Rodokmen

 

Otcem Lorety je albertovský odchovanec Dietward - 84, ryzák s dosaženou výkonností ST ve skokových soutěžích, syn významného hannoverského hřebce Dietward. Ten se narodil v roce 1966 v Hannoversku. Zakoupen byl ve svých 16 letech bez předchozí sportovní kariéry v roce 1982 v hřebčinci Celle a postaven jako kmenový plemeník do Albertovce. Dietward je hřebec s korektním exteriérem, kulatou zádí, dlouhou a vystouplou křížovou kostí, krátkou a suchou přední holení. Na albertovské stádo výborně navázal. Zařazeno bylo po něm 7 synů a do mateřského stáda 35 dcer. Dietwardův děd, světoznámý hřebec Duellant, je synem Dolmana, jehož otec Detektiv je zakladatelem jedné z nejstarších hannoverských linií. Duellant byl původně přidán jako přívažek při výměně tenkrát ceněného plemeníka Anselmo na stanici v Landesbrücku. Přes skvělý výraz a enormní mechaniku klusového pohybu byl Duellant přece jen příliš robustní. Pod sedlem i v zápřahu se vyznačoval velkou poslušností a oddaností, i když byl ve vyšším věku poněkud nervózní. Ze sportovního hlediska byl absolutně špičkovým plemeníkem. K jeho nejznámějším potomkům patří především Dux, Mitsouko a Doublette. Duellant ovlivnil téměř všechny německé chovy.

 

Plemenný hřebec Watergatte se narodil v roce 1983 v SRN. Je příslušníkem westfálské plemenné knihy. Watergatte byl jedním z posledních hřebců zakoupených státním plemenářským podnikem pro naše hřebčince. Po dovozu v roce 1990 působil v hřebčinci Tlumačov. Od roku 1991 působil na různých stanicích na Moravě. Je to velmi ušlechtilý hřebec dobrého exteriéru, na potomstvo spolehlivě předává svůj solidní zevnějšek a sportovní vlohy. Ve sportu nikdy nebyl testován. Do plemenné knihy bylo po něm zapsáno zatím 65 klisen, z toho 41 do oddílu HPK (Hlavní plemenná kniha). Do zemského chovu zařadil dva syny: prvním je 2711 Watergatte nemochovický, druhým 638 Wald. Watergatte je velice úspěšný v produkci sportovních koní. V roce 2001 bylo v přehledu ČJF evidováno 46 sportujících potomků s maximální výkonností stupně ST. Otec Watergattea Watzmann patří do hannoverské linie Detektiv - Duellant. Produkoval především výborné skokové koně a dal 19 plemeníků. Jeho nejúspěšnějším synem je bezpochyby Walzerkönig, olympijský vítěz ze Soulu.

 

Ryzák Servátor se narodil 11. května 1966 v Neue Garge v bývalém Východním Německu po originálním hannoverském hřebci Senner. Jeho otec pocházel z linie trakénského hřebce Semper Idem. Ta se rozšířila v Hannoversku přes hřebce Senatora. Příslušníci této linie vynikali výborným exteriérem, fundamentem i výkonnostními schopnostmi. Často se však u nich objevoval problematický charakter a horší jezditelnost, kterou do linie vnesl hřebec Dampfross. Servátor byl importován jako dvouletý, výkonnostní zkoušky absolvoval v Albertovci. V roce 1969 byl zařazen jako kmenový plemeník do netolického hřebčína, kde dal 47 klisen do stáda. Působil zde až do roku 1980 s výjimkou roku 1977, kdy byl zapůjčen do Kladrub nad Labem. Tam po něm byly zařazeny 3 klisny. Do chovu bylo po Servátorovi zařazeno 13 synů. Jeho potomstvo bylo poměrně vyrovnané, s dobrými užitkovými vlastnostmi a přirozenými skokovými schopnostmi, představovanými především mohutnou odrazovou silou a velmi dobrou technikou práce pánevních končetin. Obavy z jejich horší jezditelnosti však od nich chovatele odrazovaly, přestože někteří tuto vlastnost na potomstvo nepřenášeli. Na Moravě působil vynikající syn Servátor - 21 z matky po plnokrevném hřebci Div. Servátor - 21 dal dva syny a 81 vysoce kvalitních dcer.