Lago

Roč. 2004, evid. číslo 66/243

 

Hnědák Lago pochází z chovu Václava Drábika. Narodil se 20. června 2004 matce Linduře po otci Carismo. Mládí strávil s ostatními hříbaty na pastvině, v roce 2007 byl jako tříletý valášek prodán paní Saše Modlitbové. Zpočátku byl ustájen v Jablunkově, později ho z tréninkových důvodů majitelka převezla do Komorní Lhotky k Jiřině Bosákové. Zprvu byl pod sedlem spíše lenivější, ale nyní se z něj stává šikovný a ochotný kůň. Potřebuje ovšem zkušenějšího jezdce, občas si z radosti pořádně vyhodí. 180 cm vysoký, charakterní, silný kůň s perspektivou do skokového sportu je na ošetřování velice hodný, ve stádě je nekonfliktní, bez problémů snáší rovněž veterinární ošetření, kování i cestování.

 

     

 

Rodokmen

 

Hannoverský hřebec Carismo získal vynikající vítězství v testu výkonnosti hřebců v Adelheidsdorfu v roce 1996. Byl celkovým vítězem s enormně vysokým ziskem 145,77 bodů a nejvyšším oceněním za skok 138,80 bodů. Je představitelem moderního hannoverského koně s vynikající jezditelností a výrazným skokovým projevem. Je zařazen do akceleračního programu hannoverské plemenné knihy a patří mezi hřebce, kteří mají do tohoto programu nejvíce nově zařazených klisen. Je jediným takto oceněným německým hřebcem v plemenitbě v ČR.

 

Carismův otec Calypso II je v současné době jedním z nejvýznamnějších plemeníků v Německu a pokračovatelů linie Cor de la Bryere. Calypso II absolvoval krátkou, ale úspěšnou sportovní kariéru pod M. Rüpingem. Jeho potomstvo vyniká mimořádnou skokovou potencí, stylem skoku a především vynikající jezditelností. V hannoverské i v holštýnské oblasti zanechal význačné plemeníky - Contender, Coriolan, Champ of Class, Colani, Carbid, Compliment, Cardano, Carismo, Chasseur I a II. Dal i mnoho sportovních koní mezinárodní úrovně jako Montemorelos la Silla, Caras J, Capella, Chin Chin 011. Do roku 1986 působil v plemenitbě v Holštýnsku, poté byl přesunut do hřebčince Celle a od roku 1989 až do své smrti v roce 1995 připouštěl v hřebčíně Amselhof ve Walle.

 

Proslulý plemeník Cor de la Bryere je synem famózního plnokrevného hřebce Rantzau, vedoucího plemeníka drezurních, skokových i military koní ve Francii v letech 1971 až 1973. Cor de la Bryere byl importován z Francie do Holštýnska. Po körungu byl umístěn na renomovanou stanici v Siethwende, kde působil v letech 1971-1984, poté rok působil ve známém hřebčíně Zangersheide. V roce 1986 se vrátil do Holštýnska a v roce 1998 zde oslavil své 30. narozeniny. Již z prvního ročníku Cor de la Bryera byli körováni čtyři hřebci, kteří dali odborné veřejnosti jasně najevo, že se v Holštýnsku rozvíjí nová linie. Corde předával svému potomstvu především úžasnou techniku nohou a výborný skokový styl. Dal mnoho vynikajících sportovních koní, především skokových, a založil hřebčí linii, která je srovnatelná pouze s liniemi plemeníků Ladykiller xx a Ramiro. Úspěchy sklízelo především jeho spojení s klisnami starých holštýnských kmenů. S klisnou Tabelle dali holštýnskému chovu nevídanou sérii hřebců Calypso I-V, Calando I-V a Caletto I-III. Celkem dal Cor de la Bryere 50 körovaných synů a přes 60 státem prémiovaných klisen. Ze 653 potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo 152 v parkurech stupně T, což je 23,3 %.

 

Carismova matka Anka je dcerou hřebce Akzent II, jednoho z nejoblíbenějších plemeníků Německa, který dával drezurní i skokové hvězdy. V drezúře to byl několikanásobný vítěz Grand Prix a nejlepší hannoverský kůň roku 1988 Amazonas 25, v military klisny Arapaima a Acapano. Tři Akzentovi synové působí v zemském hřebčíně Celle: Akut, Alonso a Acapulco. Akzent II i další významný hřebec v původu Carisma Cavalier jsou nositeli krve dominantního plemeníka Ferdinand. Akzentův otec Absatz se narodil v roce 1960 a stal se jedním z plemeníků, kteří nejvíce ovlivnili poválečný hannoverský chov. Světoznámé elitní aukce ve Verdenu se zúčastnilo 142 jeho potomků, kteří byli především drezurně nadaní, ale tato linie udržuje i skokové schopnosti. Absatz je mateřským otcem olympijského vítěze Walzerköniga a hvězdného plemeníka Weltmeyera. Za osmnáctileté působení v chovu dal Absatz 36 synů plemeníků a přes 400 klisen zapsaných v hlavní plemenné knize. Jeho sportující potomci vydělali 1,3 milionů marek.

 

Lagova matka Lindura pochází z novojičínského chovu a dosáhla sportovní výkonnosti ST ve skoku. Její praděd, světoznámý hřebec Duellant, je synem Dolmana, jehož otec Detektiv je zakladatelem jedné z nejstarších hannoverských linií. Duellant byl původně přidán jako přívažek při výměně tenkrát ceněného plemeníka Anselmo na stanici v Landesbrücku. Přes skvělý výraz a enormní mechaniku klusového pohybu byl Duellant přece jen příliš robustní. Pod sedlem i v zápřahu se vyznačoval velkou poslušností a oddaností, i když byl ve vyšším věku poněkud nervózní. Ze sportovního hlediska byl absolutně špičkovým plemeníkem. K jeho nejznámějším potomkům patří především Dux, Mitsouko a Doublette. Duellant ovlivnil téměř všechny německé chovy. Německý teplokrevník Duramus II dosáhl sportovní výkonnosti ST ve skokových soutěžích.