Labyrint

Roč. 2000, evid. číslo 66/130

 

Vysoký ryzák Labyrint pochází z chovu Václava Drábika. Narodil se 27. února 2000 jako čtvrté hříbě zakladatelky stáje Legendy. Stejně jako většina zdejších hříbat strávil své koňské mládí na pastvině. Ve třech letech byl obsednut a zařazen do skokového sportu. V roce 2004 absolvoval s Gábinou Drábikovou soutěže do stupně obtížnosti Z. V následujícím roce byl prodán a jeho novou jezdkyní se stala Veronika Krátká, s níž se účastnil skokových závodů do stupně obtížnosti ZL (např. v Hořovicích a na Císařském ostrově). V roce 2006 absolvoval s Kamilem Papouškem závody v Hořovicích, kde dosáhl sportovní výkonnosti L. Nyní je majitelem Labyrinta rodina Šatavova, která spolupracuje se známou trenérkou a jezdkyní Laurou Helebrantovou.

 

  

 

Rodokmen

 

Otcem Labyrinta je plemenný plnokrevný hřebec 2699 Faust s.v., který s jezdcem René Síposem dosáhl sportovní výkonnosti S v parkurových soutěžích. S jezdkyní Andreou Schořovou začal úspěšně startovat v drezuře stupně Z, ale bohužel uhynul na koliku. Jeho potomstvo prozatím dosáhlo sportovní výkonnosti S ve skokových soutěžích a L v drezurních soutěžích. Hřebec byl v majetku firmy Gesomont Bohumín.

 

Vraník Cattaro se narodil v roce 1977 v Holštýnsku. Do Česka byl dovezen v roce 1990 s vyskákanou výkonností stupně T. Sportovní kariéru ukončil ve 14 letech. Byl prvním hřebcem z linie Cor de la Bryere importovaným do naší země. Svou kariéru plemeníka započal v Karviné. V roce 1991 působil ve šlechtitelském chovu Nový Jičín, v letech 1992-1999 v moravském zemském chovu. Cattaro byl hřebec hrubého exteriéru s těžší hlavou. Tuto svoji vlastnost přenášel na potomstvo. Do zemského chovu zařadil dva syny: 2620 Cattaro Libie a 2667 Chazar, který je dosud využíván. Kromě toho bylo zařazeno do chovu 73 jeho dcer. Potomci dědili hrubý exteriér, což snižovalo u chovatelů hřebcovu oblibu. Jeho skokové schopnosti však byly vynikající. Mezi sportovně významné potomky patří např. klisna Lipka Uniren, dosud úspěšná ve skokových soutěžích. Cattaro vnášel do našeho chovu především dobrou skokovou potenci a dobrý charakter.

 

V rodokmenu Labyrinta je rovněž zastoupen proslulý plemeník Cor de la Bryere, syn famózního plnokrevného hřebce Rantzau, vedoucího plemeníka drezurních, skokových i military koní ve Francii v letech 1971 až 1973. Cor de la Bryere byl importován z Francie do Holštýnska. Po körungu byl umístěn na renomovanou stanici v Siethwende, kde působil v letech 1971-1984, poté rok působil ve známém hřebčíně Zangersheide. V roce 1986 se vrátil do Holštýnska a v roce 1998 zde oslavil své 30. narozeniny. Již z prvního ročníku Cor de la Bryera byli körováni čtyři hřebci, kteří dali odborné veřejnosti jasně najevo, že se v Holštýnsku rozvíjí nová linie. Corde předával svému potomstvu především úžasnou techniku nohou a výborný skokový styl. Dal mnoho vynikajících sportovních koní, především skokových, a založil hřebčí linii, která je srovnatelná pouze s liniemi plemeníků Ladykiller xx a Ramiro. Úspěchy sklízelo především jeho spojení s klisnami starých holštýnských kmenů. S klisnou Tabelle dali holštýnskému chovu nevídanou sérii hřebců Calypso I-V, Calando I-V a Caletto I-III. Celkem dal Cor de la Bryere 50 körovaných synů a přes 60 státem prémiovaných klisen. Ze 653 potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo 152 v parkurech stupně T, což je 23,3 %.

 

V žilách Labyrinta koluje také krev proslulého arabského bělouše Shagya XV-6, pozdějšího albertovského pepiniera Sahib-A. Tento hřebec se narodil 30.9. 1954 v Albertovci z východopruské matky 243 Babočka, kořistní klisny pocházející ze stavu Vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Na začátku své kariéry byl zařazen v hřebčinci Šamorín, odtud byl získán Státním statkem Ahníkov. Ten byl sloučen s Hřebčínem Mimoň, do kterého se díky tomu tento plemeník v roce 1965 stěhoval. Působil tu až do roku 1975 a za celé toto období připustil 467 klisen. Během připouštěcí sezony 1969 byl využíván v Albertovci pod jménem Sahib. Do chovu po něm byli zařazeni dva vynikající synové: bělouš Sahib-5 (Sahib I) a hnědák Sahib-6. Z mimoňského chovu bylo zařazeno celkem 9 plemeníků, označovaných jako Shagyové mimoňští. Sahib se stal pilířem v chovu sportovních koní v rámci České republiky.