Gizelle

Roč. 2002, evid. číslo 66/161

 

Hnědka Gizelle pochází z chovu Václava Drábika. Narodila se 16. dubna 2002 jako druhé hříbě klisny Gassany. Spolu s Ladison a Sun Melody vyrůstala v malém stádečku, ve třech letech složila výkonnostní zkoušky klisen a byla zařazena do skokového sportu. Koncem roku 2006 si Gizelle koupil Jaromír Mičulka. V letech 2007 až 2012 absolvovala s Terezou Javašovou parkurové závody do stupně obtížnosti ZL.

 

  

 

Rodokmen

 

Otec Gizelle Great Pleasure je hřebec vynikajícího exteriéru i výkonnosti. Jako tříletý se stal vicešampiónem Holandska, test výkonnosti absolvoval s výborným výsledkem v Německu (1996). Velmi vysoké ohodnocení získal především za skok (132.86 bodů). Úspěšně se prezentoval na sportovním poli, zejména v soutěžích hřebců. Pro svůj vynikající původ a vysoké sportovní předpoklady byl převážně využíván v plemenitbě v rámci plemenné knihy Westfálské a KWPN (Holandský teplokrevník). Jeho otec Grannus se narodil v roce 1972. Absolvoval parkury stupně T s Guidem a Ulrichem Klatte. Je producentem nespočetného množství mezinárodních hvězd, mezi něž patří Almox Grand Plaisir, Grannenfels, Garfield, Grand Seigneur, Granny Fox, Top Gun, Grand Slam a mnoho dalších. Na Olympijských hrách v Barceloně měl dokonce tři zástupce. Uhynul bohužel již počátkem roku 1993, zkolaboval na přehlídce hřebců přímo před publikem. Jeho děti jsou úspěšné po celé zeměkouli a celkem mu vydělaly 5,6 milionů marek (na území SRN do roku 2001), čímž ho zařadily na 4. místo pomyslného žebříčku plemeníků za Landgrafa, Pilota a Polydora. Grannus ovšem nezaostával ani v produkci plemeníků, dal jich úctyhodných 64. Nejúspěšnějším pokračovatelem svého otce je zatím Graf Grannus. Hřebec Grannus představuje absolutní chovatelskou špičku.

 

Otcem Grannuse je hřebec Graphit narozený v roce 1964. Celou svou kariéru plemeníka strávil na stanici Hänigsen, kousek od Hannoveru. Od narození na sebe tento krásný hnědák přitahoval všechny pohledy, oplýval i prvotřídními jezdeckými vlastnostmi. I přes strmý postoj předních nohou, úzké plece, krátký hřbet a málo elastické zadní spěnky měl skvělou mechaniku pohybu, doplněnou nadprůměrnými skokovými schopnostmi. Potomci byli dostatečně temperamentní, proto byli vhodní k nejvyššímu sportovnímu využití. Graphitovým nejúspěšnějším mezinárodním potomkem byl bělouš Graf George, který byl na verdenské aukci prodán do USA. Potom byl dvakrát bronzový na OH v Barceloně a Atlantě. Graphit dlouhá léta dominoval přehlídkám hřebců v Celle. Byl nejlepším potomkem svého otce Grandeho a kromě 16 körovaných synů je i mateřským otcem světoznámého plemeníka Pilot. Graphit zemřel jako třiadvacetiletý v roce 1987.

 

Ryzák Grande se narodil v roce 1958 u chovatele Grothmanna v Hollerdeichu. Jeho otec Graf je polobratrem plemeníka Gotthard, jeho matka, státem prémiovaná klisna Duellfest, je po hřebci Duellant. Grande nejprve působil v Achimu (nedaleko Brém) a z tohoto čtyřletého období vzešli tři z jeho nejvýznamnějších synů: Graphit, Gralsritter a Glander. V roce 1967 byl Grande přestěhován do Landesbrücku, jedné ze stěžejních stanic hannoverské oblasti, která byla v úzkém kontaktu se zemským hřebčincem Celle. Okamžitě začal ohromovat tamní chovatele svými potomky: z prvního ročníku se narodil ryzák Grunewald, dávající kvalitní drezurní i skokové koně, později zplodil významného ryzáka Garibaldi II, který směřoval k tomu stát se špičkovým plemeníkem, ale bohužel uhynul ve 14 letech. Grande zplodil celou řadu špičkových sportovních koní, jako např. Grandisona, Galapagose, Gratulanta 2 a Santa Gruze.

 

Matka Great Pleasura Zancara se umístila na druhém místě v šampionátu klisen v Holandsku. Je pravou sestrou vynikajícího skokana N Aldato (dříve Optiebeurs Aldato), jednoho z nejlepších holandských sportovních koní. Její dcera Diancara dvakrát zvítězila v šampionátu klisen a dala 3 plemenné hřebce působící v plemenitbě v Belgii a v Holandsku. Další dcera Zancary, klisna Lancara, se stala vítězkou šampionátu hříbat v Lanakenu. Zancara patří k významné holštýnské linii Farn. Zakladatel linie hřebec Farn působil krátkou dobu v Holštýnsku a poté se přestěhoval do Nizozemí. V chovu KWPN se stal jedním z nejlepších plemeníků a dal mnoho špičkových skokových, ale i chovných koní. Farnova syna Nimmerdora, legendu holandského chovu, jistě není třeba představovat, jeho popularita sahá po celém světě. Nimmerdor se narodil v roce 1972 v severní části Holandska chovateli J. A. Dijkstrovi jako jediné hříbě klisny Ramonaa po plnokrevném hřebci Koridon. Po výkonnostních zkouškách hřebců v roce 1975 začal závodit pod Bertem Rompem. Mezinárodních úspěchů dosáhl s Albertem Voornem, s nímž se zúčastnil soutěží v Berlíně, Paříži, Goteborgu, Dortmundu a Londýně. Kvalifikoval se rovněž na Olympijské hry v Los Angeles, avšak jeho majitel Weipke van der Lageweg se rozhodl nechat ho doma, aby se plně věnoval kariéře plemeníka. Nimmerdor zplodil význačné hřebce Night and Day, Norton L či Nimrod B. V roce 2000 byl Nimmerdor zvolen "Plemeníkem století". Zemřel v dubnu roku 2003 ve věku 31 let.

 

Anglický plnokrevník Ladykiller se narodil roku 1961 v Anglii. V roce 1965 byl importován do Holštýnska, do roku 1971 působil v Haselau, poté se na tři roky přestěhoval do Gross Buchwaldu. V roce 1975 stál v Siethwende a na sklonku života se vrátil do Haselau, kde v roce 1979 zemřel. Představoval typ silného plnokrevníka. Byl to nápadně krásný hřebec s výraznými maskulinními znaky. Vynikal výbornými základními chody a vykazoval dobré charakterové vlastnosti a temperament. Na své potomstvo přenášel krásnou hlavu, korektní a silný fundament a skokové vlohy - zejména skokový luk (baskuli), techniku nohou a v neposlední řadě odvahu. Zvláště úspěšné bylo spojení Ladykillera s krevnými klisnami. Příkladem jsou jeho nejznámější synové Lord a Landgraf I, oba pocházeli z klisen, které měly v původu výborné plnokrevníky. Potomci a vnukové pasovali Ladykillera na bezpochyby nejlepšího plnokrevného plemeníka v teplokrevném chovu. Celkem dal 36 körovaných synů. 23,4% potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo v parkurech stupně T.

 

Tmavý hnědák Libanon - 54 úspěšně startoval ve skokových soutěžích a dosáhl sportovní výkonnosti ST. Je synem plnokrevného napajedelského odchovance Libanona, jenž byl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let pronajat do Vídně, kde získal titul Kůň roku 1970. V Rakousku vyhrál 5 dostihů (mj. Graf Hugo Henckel Memorial, Cena města Vídně, St. Leger) a v dalších sedmnácti (mj. druhý v Československém derby, třetí v Rakouském derby) se umístil. Libanonův otec Detvan byl po skončení úspěšné dostihové kariéry, která čítala mj. vítězství v mezinárodní Ceně Moskvy, Ceně Varšavy a St. Legeru, zařazen do chovu. Rodný napajedelský hřebčín ho ovšem nemohl vzhledem k blízké příbuznosti k některým chovným klisnám využít, a tak jej zapůjčil do Xaverova. Zde ovšem neměli k Detvanovi důvěru a poslali ho do Hubic. Na Slovensku se mu během čtyř let narodila pouhá čtyři hříbata a v roce 1959 se vrátil do Napajedel. Mezitím ovšem na dráze ukázala skvělé výsledky jeho dcera Hviezda, a tak se Detvanovi postupně dostávalo stále větší důvěry. V průběhu dalších 17 let dal skvělé koně jako Silver, Crapom či Siesta.

 

Hnědák Cent se narodil 18. dubna 1956 v hřebčíně Napajedla. Byl plnokrevníkem vynikající výkonnosti. Stal se vítězem Československého derby 1959 a získal generální handicap 92 kg. Po zařazení do chovu působil do roku 1966 v hřebčíně Horní Motěšice, odkud byl získán pro český chov. V letech 1977 a 1978 působil v kladrubském hřebčíně, kde po něm byly zařazeny 2 dcery. V roce 1978 až 1980 připouštěl na různých stanicích v zemském chovu jako 19 Cent. Na potomstvo spolehlivě předával skokové vlohy. Do plemenitby byl zařazen 4260 Cent-22 z matky Furioso XX-8 motěšického chovu. Pod jménem Cinzano byl tento kůň úspěšný s Ing. Janem Kutějem ve skokovém sportu stupně T. Po zařazení do chovu v Horních Motěšicích působil na Moravě jakožto Cent I. I ten se v chovu osvědčil. Jeho synem je známý skokový kůň Labe Jeff, který s Jiřím Skřivanem dosáhl výkonnosti stupně T. Největšími úspěchy Centova otce, hnědáka Deux pour Centa, narozeného v roce 1941 ve Francii, bylo vítězství v Grand Prix de Paris a třetí místo v Prix de l’Arc de Triomphe. Do ČSSR byl importován v roce 1955. Ačkoliv v Napajedlích působil pouze půldruhého roku, stihl dát dva derby-vítěze Centa a Cejlona, výborného Jasmína a úspěšnou Dinu. Uhynul 16. července 1956 na srdeční mrtvici.