Fornet

Roč. 1992, evid. číslo 66/186

Hnědý valach Fornet se narodil 12. dubna 1992. Pochází z chovu Jezdeckého klubu SZŠ Český Těšín a byl jedním z prvních obyvatelů naší stáje. Koník byl pod sedlem temperamentní a rád si malinko vyhodil. Měl velmi příjemné chody, reagoval dobře na pobídky a ochotně skákal i nižší překážky. Ve skocích dosáhl sportovní výkonnosti stupně ZL. Při ošetřování zlobil méně zkušené děti občasným chňapáním, jinak byl bezproblémový. Nyní je Fornet ustájen v Jezdeckém klubu Na Rozvodí v Ostravě a jeho majitelem je pan Holberg. Dle sdělení vedoucí klubu Lucky Jedličkové se Fornetkovi daří velmi dobře, je hodný, nechňape, nevyhazuje a je ježděn na hackamore.

 

 

Rodokmen

 

Fornetův otec Obvod byl do Československa importován jako dvouletý. Absolvoval velmi dobře test výkonnosti v Kladrubech nad Labem. Ačkoliv projevoval pozoruhodné předpoklady pro skokové i drezurní soutěže, ve sportu testován nebyl. Vynikal především výbornou mechanikou pohybu. V plemenitbě působil zejména v moravské oblasti a na Slovensku. V jezdeckém sportu v ČR má evidováno více než 70 potomků, k nejlepším patří Atlantik, Or, Oskar, Ramon Nice Horse London, Viktorie, Nikola. Otec Obvoda, hřebec Vychoděc, patří k nejlepším ruským trakenským koním. V žebříčku plemeníků trakenských hřebců dlouhodobě zaujímal čelní pozice. Dal mnoho výborných sportovních koní např. Chavtajm. Rovněž matka Obida dala dobré koně sportovní a dalšího plemeníka - hřebce Obwal.

 

Vynikající hřebec 2761 Furioso Pohořelický byl v roce 1969 dovezen do Motešic, kde působil do roku 1977. Dostal kmenové označení Furioso XLIII. Zanechal po sobě 94 potomků (47 hřebců a 47 klisen). Z toho zkoušky výkonnosti absolvovalo 47 potomků. Z 21 samčích potomků bylo 19 zařazeno do třídy ELITA a dva do I. třídy. V chovu působilo 27 dcer. Jako pepiniéři se uplatnili 3 synové: Furioso V, Furioso VII, Furioso X a jeden vnuk: Furioso XXI, který se proslavil jako vynikající drezúrní kůň (Cena sv. Jiří).