Lestr

Roč. 2005, evid. číslo 66/313

 

Nádherný ryzák s vynikajícím původem pochází z chovu Václava Drábika. Narodil se 8. dubna 2005 jako sedmé hříbě klisny Legendy. Mládí strávil jako většina hříbat na pastvině, poté nějaký čas pobýval u manželů Bosákových v Komorní Lhotce, kde se věnoval skokové přípravě. Počátkem roku 2010 byl prodán bývalému členovi naší stáje Martinu Řezníčkovi.

 

  

 

Rodokmen

 

Otcem Lestra je Corrado II, který v roce 1996 zvítězil dvakrát ze dvou startů v soutěžích mladých koní ve své kategorii, v roce 1997 zvítězil v kategorii stupně L. Bohužel těžké zranění předčasně ukončilo jeho sportovní kariéru. V chovu působil od roku 1995. Jeho chovná hodnota byla v roce 2003 ohodnocena vysokou známkou 133 bodů (84%). K jeho nejlepším potomkům ve sportu nejvyššího stupně obtížnosti patří Caprice, Cinnamon, Callini a Latonka. Otcem Corrada II je proslulý Cor de la Bryere, syn famózního plnokrevného hřebce Rantzau, vedoucího plemeníka drezurních, skokových i military koní ve Francii v letech 1971 až 1973. Cor de la Bryere byl importován z Francie do Holštýnska. Po körungu byl umístěn na renomovanou stanici v Siethwende, kde působil v letech 1971-1984, poté rok působil ve známém hřebčíně Zangersheide. V roce 1986 se vrátil do Holštýnska a v roce 1998 zde oslavil své 30. narozeniny. Již z prvního ročníku Cor de la Bryera byli körováni čtyři hřebci, kteří dali odborné veřejnosti jasně najevo, že se v Holštýnsku rozvíjí nová linie. Corde předával svému potomstvu především úžasnou techniku nohou a výborný skokový styl. Dal mnoho vynikajících sportovních koní, především skokových, a založil hřebčí linii, která je srovnatelná pouze s liniemi plemeníků Ladykiller xx a Ramiro. Úspěchy sklízelo především jeho spojení s klisnami starých holštýnských kmenů. S klisnou Tabelle dali holštýnskému chovu nevídanou sérii hřebců Calypso I-V, Calando I-V a Caletto I-III. Celkem dal Cor de la Bryere 50 körovaných synů a přes 60 státem prémiovaných klisen. Ze 653 potomků registrovaných ve skokových soutěžích startovalo 152 v parkurech stupně T, což je 23,3 %.

 

Corradův mateřský otec Capitol I se stal absolutním fenoménem. V prvních letech se zdálo, že se v chovu neprosadí, protože bylo těžké mu vybrat správnou partnerku. Jeho potomci byli často příliš těžcí, někteří tak řečeno těžkopádní a líní. Svaz chovatelů holštýnských koní, s ohledem na zachování Cottage Sonovy linie (Capitol I je pravnukem Cottage Sona), zavedl celou řadu podmínek, které musela klisna připuštěná Capitolem I splňovat (dostatek plnokrevné krve apod.). Na první pohled těžko pochopitelné podmínky však přinesly ovoce. Díky početným körovaným synům Capitola I se dědictví po Cottage Sonovi rozrostlo a vytvořilo širokou základnu, takže není třeba se strachovat o vymizení této linie. Capitol I dal mnoho vynikajících mezinárodních skokanů a účastníků olympiády, k nejlepším patří Carthago, Cassini I, Cento, Capriol, Cantini, Carolus II, Cardento, Cartier II.

 

Vraník Cattaro se narodil v roce 1977 v Holštýnsku. Do Česka byl dovezen v roce 1990 s vyskákanou výkonností stupně T. Byl prvním hřebcem z linie Cor de la Bryere importovaným do naší země. Svou kariéru plemeníka započal v Karviné. V roce 1991 působil ve šlechtitelském chovu Nový Jičín, v letech 1992-1999 v moravském zemském chovu. Cattaro byl hřebec hrubého exteriéru s těžší hlavou. Tuto svoji vlastnost přenášel na potomstvo. Do zemského chovu zařadil dva syny: 2620 Cattaro Libie a 2667 Chazar, který je dosud využíván. Kromě toho bylo zařazeno do chovu 73 jeho dcer. Potomci dědili hrubý exteriér, což snižovalo u chovatelů hřebcovu oblibu. Jeho skokové schopnosti však byly vynikající. Mezi sportovně významné potomky patří např. klisna Lipka Uniren, dosud úspěšná ve skokových soutěžích. Cattaro vnášel do našeho chovu především dobrou skokovou potenci a dobrý charakter.

 

V žilách Lestra koluje také krev proslulého arabského bělouše Shagya XV-6, pozdějšího albertovského pepiniera Sahib-A. Tento hřebec se narodil 30.9. 1954 v Albertovci z východopruské matky 243 Babočka, kořistní klisny pocházející ze stavu Vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Na začátku své kariéry byl zařazen v hřebčinci Šamorín, odtud byl získán Státním statkem Ahníkov. Ten byl sloučen s Hřebčínem Mimoň, do kterého se díky tomu tento plemeník v roce 1965 stěhoval. Působil tu až do roku 1975 a za celé toto období připustil 467 klisen. Během připouštěcí sezony 1969 byl využíván v Albertovci pod jménem Sahib. Do chovu po něm byli zařazeni dva vynikající synové: bělouš Sahib-5 (Sahib I) a hnědák Sahib-6. Z mimoňského chovu bylo zařazeno celkem 9 plemeníků, označovaných jako Shagyové mimoňští. Sahib se stal pilířem v chovu sportovních koní v rámci České republiky.